Vo V4 máme najdrahšie potraviny. Až 16 % domácností nemá na poriadny obed

Ekonomika V rámci V4 máme najdrahšie potraviny
V rámci V4 máme najdrahšie potraviny. Zdroj: shutterstock.com/Adam Melnyk/OlegRi

V rámci krajín V4 (Slovensko, Česko, Poľsko a Maďarsko) platíme za potraviny najviac. Tento fakt spôsobuje, že takmer štvrtina Slovákov ani len nepomyslí na poriadny obed, informuje o tom denník Pravda.

Aj napriek tomu Slováci naďalej potravinami plytvajú. Mesačne skončí v koši nákup v hodnote 100 až 150 eur. Bežná slovenská domácnosť pritom minie mesačne na potraviny zhruba 20 % svojho príjmu.

Slovenská domácnosť minie mesačne na potraviny takmer 20 % príjmov

Slovenská domácnosť minie mesačne na potraviny takmer 20 % príjmov. Zdroj: shutterstock.com/Sorbis

Je to viac ako priemer EÚ, kde sa táto hodnota pohybuje na úrovni 14 %. Ak sa pozrieme na samotné ceny potravín, tie sú v rebríčku EÚ na 11. mieste. Pre porovnanie s krajinami V4, tak tam nakúpime potraviny v priemere lacnejšie, konkrétne v Česku o 5 %, v Maďarsku o 12 % a v Poľsku až o 28 %.

Dobrou správou je to, že tempo zdražovania sa postupne spomaľuje. Napriek tomu si poriadny obed každý druhý deň nemôže dovoliť takmer 16 % domácností. Najčastejšie sa to týka starších osamotených ľudí, domácností, kde je jeden dospelý s maloletými deťmi alebo domácností dvoch dospelých s viac ako tromi deťmi.

Veľkým problémom je plytvanie potravinami

Najčastejšie ide o chlieb a pečivo, ovocie a zeleninu, mliečne výrobky, zvyšky uvareného jedla, ale aj o nerozbalené potraviny. V odpade skončí v priemere až 100 kilogramov jedla na osobu.

Ministerstvo životného prostredia SR vydalo príručku 10 tipov, ako neplytvať potravinami. Znepokojivá je tiež informácia, že celosvetovo sa vyhodí každoročne až 1,3 miliardy ton potravín. To je až jedna tretina všetkých vyrobených potravín.

Toto je 10 konkrétnych tipov, ako znížiť plytvanie potravinami:

  1. Neplytvajte potravinami a nebudete zbytočne vyhadzovať peniaze
  2. Plánujte si svoje nákupy. Kupujte len to, čo potrebujete
  3. Všímajme si dátumy exspirácie
  4. Skladujte potraviny správne
  5. Uložte potraviny v chladničke podľa zón teploty
  6. Naučte sa variť správne veľké porcie jedla
  7. Spotrebujte všetky potraviny
  8. Konzervujte, sušte a mrazte potraviny
  9. Buďte solidárni
  10. Premeňte odpad z potravín na kompost

Pri kúpe potravín je dôležité rozlišovať medzi dvoma pojmami, a to dátum minimálnej trvanlivosti a dátum spotreby. Dátum minimálnej spotreby označuje potraviny, ktoré ak sú riadne skladované v neporušenom obale, môžu sa konzumovať aj po uplynutí tohto dátumu. Sem patrí múka, ryža, nemletý mak, suché strukoviny, sušienky a čokoláda.

Dátum spotreby je na potravinách, ktoré podliehajú rýchlej skaze. Po uplynutí tohto dátumu by ste takéto potraviny nemali konzumovať, pretože môžu ohroziť vaše zdravie. Sem zaraďujeme jogurty, majonézové šaláty, porciované mäso a mlieko.

Prečítajte si aj: Potraviny nás stoja až pätinu rozpočtu, napriek tomu nimi plytváme. Rady, ako ušetriť

Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.