Väčšina politických strán tesne pred voľbami sľubuje znižovanie daní a odvodov, či už tie z príjmov alebo z pridanej hodnoty. Rovnako sa údajne má zlepšiť priestor na podnikanie pre malé firmy a živnostníkov. Napríklad, Hlas chce zaviesť na všetky základné potraviny zníženú sadzbu dane z pridanej hodnoty (DPH), uvádzajú Aktuality. Je to však reálne?
Štát nemá peniaze na to, aby sa dane znižovali
Pravicové strany sľubujú občanom zníženie daní z príjmov a odvodov. Kresťanskí demokrati chcú rovnú daň a zvýšiť paušálne výdavky pre živnostníkov. Podobne sa k tejto téme stavia aj strana OĽaNO. Znižovanie daní a odvodov však spôsobuje zásadný pokles príjmov do štátneho rozpočtu, ktorý je v súčasnosti v kritickom stave. Na veľké znižovanie daní nie je priestor a práve naopak, vláda musí navýšiť príjmy do štátnej pokladnice.
Premiér Ľudovít Ódor vyhlásil, že vláda predstaví plán konsolidácie verejných financií okamžite po voľbách, no strany, ktoré vytvoria koalíciu s ním budú musieť súhlasiť. Ozdravenie sa bude týkať predovšetkým daňovej a výdavkovej oblasti rovnako ako aj šetrenia v oblasti prevádzky štátu a sociálnych opatrení.
Slovensko má najhorší stav verejných financií v histórii
V súčasnosti je na tom štátny rozpočet Slovenska najhoršie v histórii. Väčšina politických strán nepredstavila konkrétne riešenia ako s týmto problémom bojovať. Chýbajú konkrétne kroky, ktorými sa ozdravia verejné financie. Ku koncu augusta dosiahol štátny rozpočet schodok vo výške 3,729 miliardy eur, čo je medziročné zhoršenie až o 2,212 miliardy eur.
Bez ohľadu na to, ktoré strany vytvoria koalíciu, všetky dokopy sa musia zomknúť a spoločne riešiť deficit štátneho rozpočtu. Jedným z hlavných cieľov je, aby nebol v ohrození sociálny štandard občanov. Najviac ohrozené sú však domácnosti s nízkym príjmom a preto by sa aj plošné opatrenia mali zmeniť na adresnú pomoc.
Hlavnou zložkou, ktorá negatívne ovplyvnila vládne výdavky bola mimoriadna dvojnásobná valorizácia dôchodkov, rodičovský dôchodok a vyššie prídavky na deti. Výdavky predstavovali až 17,416 miliardy eur, čo je nárast až o 29,6 %. Očakáva sa, že ak nedôjde k závažnej zmene, Slovensko zbankrotuje už do roku 2040. Dlh Slovenska je v súčasnosti neudržateľný.
Sľubovanie znižovania daní a odvodov je potrebné brať s veľkou dávkou rezervy. Štát musí hľadať každé euro na to, aby zvýšil príjmy štátneho rozpočtu a naopak čo najviac znížil výdavky.
Mohlo by ťa zaujímať: Dlh Slovenska je kritický. Nezachráni nás ani nová vláda
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.