Agentúra Fitch Ratings, vedúci hráč v oblasti hodnotenia finančnej stability, stojí pred vážnym rozhodnutím. Môže mať kritický dosah na americký bankový sektor. Podľa informácií, ktoré zverejnilo CNBC, zvažuje táto agentúra možnosť zníženia ratingu tých najväčších amerických bánk. To by viedlo k dôkladnej revízii finančnej kondície a rizikového profilu až sedemdesiatich bánk v Spojených štátoch. Banky v USA s obrovským napätím očakávajú rozhodnutie agentúry Fitch.
Táto aktualita prichádza po podobnom kroku konkurenčnej agentúry Moody’s, ktorá začiatkom mesiaca spôsobila výrazný nárast volatility na finančných trhoch tým, že znížila rating viacerých amerických bánk.
Fitch už znížila rating bankovému sektoru
V júni tohto roku agentúra Fitch Ratings upozornila na problémy v bankovom sektore, avšak tento krok ostal relatívne nepovšimnutý, keďže neviedol k okamžitému zníženiu ratingov jednotlivých bánk. Došlo len k zníženiu ratingu bankového sektora ako celku.
Avšak teraz sa zdá, že agentúra skutočne zvažuje krok, ktorý môže mať výrazný dosah na veľké množstvo finančných inštitúcií. Ak by došlo k ďalšiemu zníženiu ratingu bankového sektora z aktuálneho hodnotenia AA- na A+, vyžadovalo by si to dôkladné preskúmanie takmer 70 bánk v USA, ktoré sú pod analytickým dohľadom agentúry.
Americké banky sú v ohrození
V tejto situácii by sa dve najväčšie banky v Spojených štátoch, JPMorgan a Bank of America ocitli v ohrození zníženia svojho ratingu z aktuálneho AA- na A+. Táto situácia môže následne vytvoriť tlak aj na všetky ďalšie finančné inštitúcie, keďže rating banky nesmie presiahnuť rating jej operačného prostredia.
Vyznáš sa v kryptomenách? Vieš, ktoré altcoiny máš nakupovať? Vieš, ako si máš rozdeliť portfólio? Nie? Tak neváhaj a vyber si jedno z našich členstiev na Trader 2.0!
Agentúra Moody’s už znížila rating viacerých bánk
Znepokojenie je o to väčšie, že k podobnému kroku pristúpila tento mesiac aj agentúra Moody’s. Tá znížila rating viacerých amerických bánk.
Patrili medzi ne menšie regionálne banky ako napríklad M&T Bank, Pinnacle Financial, BOK Financial a Webster Financial. Ďalšie inštitúcie označila Moody’s ako rizikové. Väčšie finančné inštitúcie ako Bank of New York Mellon, US Bancorp, State Street, Truist Financial, Cullen/Frost Bankers a Northern Trust sú v súčasnosti tiež vystavené ohrozeniu zníženia ratingu.
Nárast volatility na finančných trhoch po zverejnení hodnotenia ratingovej agentúry je dôkazom toho, aký veľký vplyv môže mať takéto rozhodnutie na investorov a obchodníkov.
Ak by Fitch Ratings naozaj znížila hodnotenie niektorým popredným bankám, existuje riziko, že by sa agentúra musela zamyslieť nad úpravou hodnotenia aj ďalších bánk. To by mohlo mať za následok posun niektorých inštitúcií bližšie k „neinvestičnému stupňu”, čo by už malo kritický dosah na ich schopnosť získať finančné prostriedky na trhoch.
Celá situácia je momentálne v štádiu zvažovania a zatiaľ neexistuje žiadne konkrétne rozhodnutie. No neistotu, ktorú tento stav prináša, je cítiť nielen na finančných trhoch, ale aj v samotných bankách a medzi investormi.
Očakáva sa, že agentúra Fitch Ratings čoskoro zverejní svoje konečné rozhodnutie ohľadom hodnotenia amerických bánk. Až toto bude tá chvíľa, keď sa skutočne ukáže, aký bude mať tento krok reálny dosah na finančný sektor v Spojených štátoch.
Prečítajte si aj: Čína môže spôsobiť extrémne problémy v svetovej ekonomike