Agentúra Moody’s, ktorá je svetovým lídrom v oblasti hodnotenia úverových rizík, priniesla minulý týždeň šokujúce oznámenie. CNBC informoval, že Moody’s znížila úverový rating mnohých malých a stredne veľkých amerických bánk a navyše negatívne ohodnotila viacerých veľkých hráčov z Wall Street. Toto rozhodnutie vážne zvýrazňuje obavy o stabilitu amerického bankového sektora, keď v kontexte rastúcich ekonomických tlakov hrozí kríza.
Banky u USA prišli o svoj rating
Agentúra Moody’s znížila rating desiatim americkým bankám o jednu priečku. Došlo k tomu z toho dôvodu, že hospodárske podmienky na trhu sa neustále zhoršujú. Patrili medzi ne menšie regionálne banky ako napríklad M&T Bank, Pinnacle Financial, BOK Financial a Webster Financial.
Väčšie finančné inštitúcie ako Bank of New York Mellon, US Bancorp, State Street, Truist Financial, Cullen/Frost Bankers a Northern Trust sú teraz tiež vystavené ohrozeniu zníženia ratingu. V najbližšom období budú súvahy týchto šiestich stredne veľkých bánk pod drobnohľadom.
Zároveň Moody’s v rovnakom čase zmenila výhľad pre ďalších 11 amerických bánk na negatívny. Varovný prst agentúra ukázala bankám ako napríklad Capital One, Citizens Financial a Fifth Third Bancorp.
Podľa analytičiek Moody’s, Jill Cetiny a Any Arsov, sa americké banky stále snažia zvládnuť riziká spojené s riadením úrokových sadzieb a riadením bankových aktív a pasív. V dôsledku toho, že neštandardná menová politika sa skončila, utekajú preč vklady z celého finančného systému. Najväčším problémom pre banky je to, že vyššie úrokové sadzby ovplyvňujú hodnotu aktív s pevnou úrokovou sadzbou.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Ekonomická kríza potopí aj ďalšie banky
Výsledky mnohých bánk za druhý štvrťrok tohto roka ukázali, že tlak na ziskovosť stále viac rastie. Bankám klesá schopnosť vytvárať vnútorný kapitál. Toto je obzvlášť kritické, vzhľadom na to, že v USA s najväčšou pravdepodobnosťou nastane kríza, ktorú Moody’s očakáva na začiatku roka 2024.
Kvalita bánk v súčasnosti klesá. Americké banky, ktoré sa v posledných rokoch zdali byť solídne rastúce, narazili na strop udržateľnosti. Týka sa to najmä bánk, ktoré poskytujú úvery na komerčné nehnuteľnosti, nakoľko ich hodnota prudko klesá.
Napriek snahám úradov obnoviť dôveru v americký bankový systém, Moody’s upozorňuje, že banky s nerealizovanými stratami, ktoré nie sú zohľadnené v regulačných ukazovateľoch kapitálu, môžu byť taktiež náchylné na náhlu stratu dôvery trhu v prostredí vysokých úrokových sadzieb.
Banky nezvládajú prudké zvýšenie úrokových sadzieb
Vo svojom úsilí udržať pod kontrolou vysokú infláciu, zvýšil Federálny rezervný systém (FED) v júli svoju referenčnú úrokovú sadzbu na 5,25 %. To vytvára znova ďalší tlak na banky, keďže úrokové sadzby pravdepodobne zostanú vysoké, kým sa inflácia nevráti do cieľového rozpätia FED-u. Inflácia dosiahla v júli úroveň 3,2 %. To už síce nie je príliš vzdialené od jej cieľovej dvojpercentnej hladiny, no v júli sme zaznamenali jej prvý nárast po dlhom období poklesu.
Podľa Moody’s sa riziká spojené s riadením aktív a pasív bánk ešte zhoršia práve v dôsledku výrazného zvýšenia základnej úrokovej sadzby Federálneho rezervného systému.
Regionálne americké banky s nízkym regulačným kapitálom sú vystavené väčšiemu riziku. Banky s väčším podielom fixných aktív v súvahe budú obmedzené v ziskovosti a schopnosti vyprodukovať kapitál a poskytovať úvery.
”Naďalej očakávame miernu recesiu začiatkom roka 2024 a vzhľadom na finančné napätie v bankovom sektore USA pravdepodobne dôjde k sprísneniu úverových podmienok a zvýšeniu úverových strát pre americké banky,” uviedla agentúra.
Ďalšie vyhliadky pre americké finančné inštitúcie sú stále horšie. Neistota ohľadom budúcej hospodárskej stability narastá. Moody’s varuje, že vzhľadom na predpovedanú miernu recesiu začiatkom roka 2024 sa bude situácia ešte zhoršovať.
Napriek tomu, že sa tlak na americké banky doteraz sústredil hlavne na financovanie a úrokové riziká vyplývajúce zo sprísňovania menovej politiky, horúcou témou sa stáva zhoršujúca sa kvalita aktív. Moody’s predpovedá, že americké banky budú musieť čeliť sprísneným úverovým podmienkam a rastúcim úverovým stratám v dôsledku toho, že onedlho pravdepodobne nastane ekonomická kríza.
Prečítajte si aj: Spôsobia centrálne banky krízu? Pozor na ich „čarovný prútik”