Aj napriek postupnému nárastu sú úrokové sadzby nových úverov na bývanie na Slovensku v porovnaní s cenou, za ktoré sa vedia banky financovať, z historického pohľadu relatívne nízke. Priaznivé je tiež porovnanie s inými krajinami EÚ. V aktuálnej analýze na to upozornil makroekonomický analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš.
Návrat sadzby na dlhodobý priemer
V máji tohto roka bola priemerná sadzba nových úveroch na bývanie v SR 3,78 %, v júni 3,92 %.
„Z pohľadu výšky úrokov ide skôr o návrat k dlhodobému priemeru. Sadzby nových úverov, vrátane refixov, sú teraz na podobných úrovniach ako na konci finančnej krízy po roku 2010, hoci základný úrok centrálnej banky a aj hodnota päťročných úrokových swapov (IRS) sú teraz podstatne vyššie,” zdôraznil Kočiš. Európska centrálna banka (ECB) posledný júlový týždeň zvýšila sadzby o ďalších 25 bázických bodov, čím sa základná sadzba dostala na 4,25 %.
V porovnaní s priemerom eurozóny (3,6 %) je priemerná úroková sadzba nových úveroch na bývanie v SR mierne vyššia. Z krajín, kde obyvatelia platia eurom, si v máji najdrahšie požičiavali v Lotyšsku (5,6 %), najlacnejšie na Malte (2 %) a vo Francúzsku (2,9 %). Najvyššiu sadzbu nových úverov v EÚ malo Maďarsko (9,96 %), kde inflácia kulminovala na úrovni viac ako 26 %, vyčíslil analytik. Aj v Česku stoja nové hypotéky v priemere o 1,5 percentuálneho bodu viac ako na Slovensku.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Do roka 2024 nepočítajme so znížením
Analytik očakáva, že sadzby ECB dosiahnu svoj vrchol v tomto roku a minimálne v prvej polovici roka 2024 ostane jej základný úrok nad úrovňou 4 %. Ekonomika tak bude ďalej brzdená, čo sa prejaví napríklad aj drahším úverovaním.
„Na druhej strane, v budúcom roku očakávame zlepšenie na strane celkovej spotreby domácnosti, nakoľko sa postupne prejaví ďalšie zvýšenie miezd, ktoré bude reflektovať vývoj na trhu práce a zvýšenú úroveň inflácie. Očakávame tiež, že pri mzdách uvidíme už v budúcom roku mierny reálny rast,” avizoval Kočiš. Postupne by sa tak k priemerným hodnotám mala podľa neho vrátiť aj miera úspor, čo domácnosti posunie do komfortnejšej situácie aj v oblasti dostupnosti úverov.
V súvislosti s úročením úverov na bývanie na Slovensku stále platí, že sa oplatí porovnávať ponuky jednotlivých bánk, zdôraznil finančný analytik Swiss Life Select Pavel Škriniar. Človek tak podľa neho môže na 100 000 eurovej hypotéke ušetriť na splátke od 30 do 109 eur.
„Sadzby hypotekárnych úverov sa pohybujú od 3,8 % do 6,15 % podľa fixácie. V priemere sú najdrahšie 10-ročné fixácie, no hneď v závese sú hypotéky s jednoročnou fixáciou úrokovej sadzby. Najnižšiu sadzbu nájde žiadateľ pri 3-ročnej fixácii, no najlacnejšie hypotéky sú v priemere pri 4-ročnej fixácii,” doplnil analytik.
Prečítaj si aj: Zdražovanie hypoték pokračuje. Úroky veľkej slovenskej banky sa blížia k 6 percentám