Hlavný komoditný stratég Bloomberg Intelligence, Mike McGlone, nedávno porovnával výkonnosť bitcoinu s akciovým trhom, ako uvádza správa NewsBTC. Halving sa neúprosne blíži, no výkonnosť najväčšieho digitálneho aktíva tomu nenasvedčuje. V čom je príčina, že bitcoin nedokáže vstúpiť do fázy bullrunu?
Bitcoin zaostáva za indexom Nasdaq
Vo svojom statuse na Twitteri McGlone upozornil, že bitcoin od vrcholu z roku 2021 klesol omnoho viac ako akciový index Nasdaq. Celková korekcia bitcoinu predstavovala až 80 %, zatiaľ čo Nasdaq klesol len o 37 %. Problém je ale niekde inde. Bitcoin sa totiž v čase písania článku obchoduje o 58 % nižšie oproti historickému maximu, zatiaľ čo Nasdaq len o 8 %.
Ak je bitcoin skutočne „najrýchlejším koňom v pretekoch”, ako to niektorí vidia, potom by mal logicky dosahovať lepšie výsledky počas rastúcej fáze na trhu. Nie je to však tak, uviedol stratég.
Nasdaq je známy tým, že je podstatne volatilnejší ako index S&P 500. Preto sa posledné roky stávalo pomerne bežne, že bitcoin s indexom Nasdaq často koreloval. Výkonnosť bitcoinu však posledný rok značne zaostáva a to aj napriek tomu, že sa blíži halving.
Bitcoin May Be Revealing a Problem: The #StockMarket Must Rise – #Bitcoin appears as a lone crypto under the radar of the US regulatory crackdown, meaning the benchmark likely should be outperforming most risk assets, but it isn't. pic.twitter.com/jpjIOjN6CE
— Mike McGlone (@mikemcglone11) August 2, 2023
Čo je príčinou?
Jednou z hlavných príčin slabej výkonnosti bitcoinu môže byť najagresívnejší ťah likvidity zo strany centrálnych bánk v histórii. Slabá cenová výkonnosť môže byť varovným signálom pre širší trh. Index volatility bitcoinu je navyše veľmi nízko a dosahuje historicky najnižšie hodnoty.
Okrem blížiaceho sa halvingu, ktorý je naplánovaný podľa kalkulačky Buybitcoinworldwide už na 17. apríla 2024, existuje riziko neschválenia spotového bitcoinového ETF správcu aktív BlackRock. Táto udalosť totiž môže potlačiť ceny kryptomien opäť smerom nadol. Celkovo existuje množstvo vonkajších faktorov, ktoré môžu negatívne ovplyvniť cenu kryptomien a priamo zmeniť dopyt.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Halving nemusí stačiť
Za takýchto podmienok nemusí pomôcť ani halving. Ten totiž definuje iba ponukovú stránku trhu, no nie tú dopytovú. Pre cenový rast je ale nevyhnutné, aby sa zachoval aj dopyt. Ak je ponuka bitcoinu obmedzená, bez dopytu to neznamená nič.
Bitcoin zrejme bude najbližší rok prevažne rásť, keďže bloková odmena sa zníži na polovicu a do obehu sa dostane za rovnaký čas o polovicu menej BTC (klesne jeho inflácia), no také zhodnotenie na aké sme boli v minulosti zvyknutí, pravdepodobne nenastane. Každý štvorročný cyklus je totiž menej ziskový.
Mohlo by ťa zaujímať: Tento model predpovedá, že bitcoin po halvingu dosiahne 1 milión dolárov