Bublina začala praskať. Ceny nehnuteľností na Slovensku prudko klesajú

Ekonomika Ceny nehnuteľností na Slovensku prudko klesajú.
Ceny nehnuteľností na Slovensku prudko klesajú. Zdroj: shutterstock.com/NVS my world/fizkes
BitmarketsBitmarkets

Pokles cien bytov na Slovensku trvá už 12 mesiacov. Vrátili sa tak na úroveň z roku 2021. Medziročne v niektorých mestách ceny klesli aj o 20 %, uvádza správa denníka Pravda na základe údajov z portálu Nehnuteľnosti.sk. Celkovo počas posledného roka klesli ceny nehnuteľností vo všetkých okresoch.

Ceny bytov klesajú na celom Slovensku

Najviac klesli ceny v Prešove. Dvojizbové byty zaznamenali pád cien až o 22,6 % medziročne. Výrazný pokles nastal aj v Košickom kraji od 14 % do 18 %, zatiaľ čo v Bratislave bol pokles od 3 % do 15 %. Okrem centra, kde niektoré väčšie byty zdraželi až o 14 %.

Väčšie byty zaznamenali najväčší cenový pokles v Prešove (o 16,8 %), Trenčíne (o 15,8 %), v Košiciach mimo centra (o 10,2 % až 14 %) a v Trnave (o 13 %). Medzi kvartálny pokles je ale oproti marcu takmer o polovicu nižší, čo naznačuje, že ceny sa postupne stabilizujú. 

Ceny 2-izbových bytov na Slovensku.

Ceny 2-izbových bytov na Slovensku. Zdroj: Pravda a Nehnuteľnosti.sk

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Ceny nehnuteľností na Slovensku budú pokračovať v poklese

Ešte v júni sme vás informovali, že ceny nehnuteľností na Slovensku budú pokračovať v poklese. Existuje na to hneď niekoľko dôvodov. Vysoká inflácia spôsobila, že ceny nehnuteľností prudko vzrástli, na čo reagovala Európska centrálna banka, ktorá dodnes zvyšuje úrokové sadzby s cieľom dosiahnuť inflačný cieľ 2 %.

Vysoké úrokové sadzby predražujú hypotéky, ktoré si môže dovoliť čoraz menej ľudí. Znížený dopyt po hypotékach znamená, že nehnuteľnosti musia ísť s cenami dole, aby zaujali potenciálnych kupcov. Očakáva sa, že rast úrokových sadzieb bude pokračovať a s ním aj zdražovanie hypoték. Preto môžu ceny nehnuteľností ešte klesnúť, aj keď už nie takým rýchlym tempom.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Banky hromadia rekordné zisky, zatiaľ čo hypotéky sú predražené

Ďalším dôvodom sú hrubé marže komerčných bánk, ktoré rástli omnoho rýchlejšie počas vysokej inflácie ako je bežné. Na úkor svojich klientov v podobe drahých pôžičiek banky zaznamenali rekordné zisky. Výsledkom je, že novovytvorené úvery na bývanie v eurozóne boli za prvých päť mesiacov tohto roka o viac ako 60 % nižšie ako vlaňajší objem.

Pokles dopytu spôsobil aj kritický stav úspor Slovákov. Po lockdowne, keď ľudia hromadili rezervy, nastalo obdobie míňania a domácnosti už nedisponujú takými úsporami ako pred niekoľkými rokmi. V závere roku 2022 došlo k tomu, že celý svoj príjem sme už minuli len na nákupy tovarov a služieb. Preto v súčasnosti neostávajú peniaze na financovanie hypotéky.

Mohlo by ťa zaujímať: V cenách nehnuteľností na Slovensku nastali zmeny. V ktorom kraji už klesli a kde stále stúpajú?

txbCrypto All Stars mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.