Slovenské mestá a obce bijú na poplach. Čoskoro už nedokážu zaplatiť ani svojich zamestnancov

Ekonomika Slovenské mestá a obce bijú na poplach.
Slovenské mestá a obce bijú na poplach. Zdroj: shutterstock.com/Simona Jurasova/HandmadePictures
BitmarketsKvakomat mobil

Slovenské mestá, obce a župy dosiahli v minulom roku deficit takmer pol miliardy eur. Prognózy pre tento rok sú obzvlášť desivé. Deficit samospráv by sa mal až zdvojnásobiť. Združenie miest a obcí Slovenska viedlo niekoľko rokovaní s vládou, premiérom a dokonca aj s prezidentkou Slovenskej republiky. Samosprávy upozorňujú, že situácia je mimoriadne vážna a ak nedostanú aspoň sľúbenú pomoc od štátu, nedokážu si ďalej plniť svoje funkcie.

Vláda Eduarda Hegera svojimi opatreniami spôsobila ohromný nárast dlhov samospráv. Aby nezostal celý dlh len na ich pleciach, tak im v minulom roku prisľúbila pomoc vo výške 108 miliónov eur na kompenzáciu vysokých cien energií. Táto finančná injekcia pre mestá, obce a župy bola súčasťou schváleného štátneho rozpočtu. Samosprávy sa na ňu plne spoliehali. V súčasnosti na to už štát nemá peniaze.

Slovenské mestá a obce zápasia s obrovskými finančnými problémami

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) upozorňuje, že ich aktuálna situácia je alarmujúca. Úradnícka vláda premiéra Ľudovíta Ódora nemá dostatok finančných prostriedkov na to, aby dokázala samosprávam kompenzovať vysoké ceny energií. To aj napriek tomu, že 108 miliónov eur pre samosprávy poslanci schválili v štátnom rozpočte pre tento rok.

„Nežiadame ani euro navyše. Vznikol veľmi nešťastný zvyk: politici na centrálnej úrovni schvália opatrenia, ktoré má potom platiť samospráva. Hlavne menšie obce sú dnes na úplnom okraji, na čo nás ich predstavitelia upozorňujú na Radách ZMOS. Väčšie obce a mestá si zrejme budú brať pôžičky na bežné výdavky, čo je cesta do pekla. Najväčšie mestá budú mať problém ešte s mestskou autobusovou dopravou. Situácia v samospráve je naozaj zlá. Nemôžeme si dovoliť platiť účty za nezodpovedných politikov,” povedal podpredseda Komory miest a obcí Martin Chren.

ZMOS hľadalo tento týždeň podporu v prezidentskom paláci. Mimoriadnu situáciu riešili s prezidentkou vo viere, že im pomôže vo vláde presadiť ich záujmy. Nedávno sme vás v článku informovali o tom, že v niektorých mestách na Slovensku stúpli miestne dane aj o 100 %. Samosprávy tak chcú zaplátať diery v rozpočtoch.

„V menších obciach hrozí, že nebudú mať na vyplatenie platov zamestnancov. Hrozí, že budú chýbať financie na zamestnancov materských škôl. Chceme, aby mali aj malé obce prísľub toho, že budú môcť normálne fungovať a plniť si svoje samosprávne funkcie,” uviedla podpredsedníčka ZMOS a predsedníčka Komory obcí Božena Kováčová.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Samosprávy potrebujú oveľa viac ako sto miliónov

V závere minulého roka pripravila vláda rozpočet verejných financií pre roky 2023 až 2025, v ktorom schválila deficit samospráv za rok 2022 na 130 miliónov eur. Avšak realita bola úplne iná, keď ich skutočná strata za minulý rok dosiahla extrémnu sumu, až 420 miliónov eur.

Pre rok 2023 schválila bývala vláda deficit samospráv vo výške 323 miliónov eur. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť(RRZ) ho ale vidí na úplne inej úrovni. Výsledok hospodárenia miest a obcí podľa RRZ dosiahne v tomto roku stratu takmer 1 miliardu eur.

Verejné financie na Slovensku dosiahli kritický bod. Vláda má teraz mimoriadne ťažkú úlohu, musí zvrátiť hroziaci bankrot Slovenskej republiky. Verejný dlh dosahuje rekordné hodnoty a štát nemá v rozpočte žiadne peniaze navyše. Nedokáže pomôcť samosprávam s ich enormnými dlhmi.

Samosprávy „zatiaľ” od vlády nežiadajú žiadne peniaze navyše. Chcú si len vydobyť to, čo im už raz schválili. Financovanie, ktoré malo zabezpečiť ich ďalšie fungovanie je teraz v ohrození, lebo štát vyčerpal prostriedky na opatrenia v iných oblastiach.

Celá táto situácia môže mať obrovsky dosah na množstvo ľudí a vyžaduje si urgentné riešenie. Premiér samosprávam prisľúbil ďalšie rokovania. Aj keď tie, ktoré sa doposiaľ uskutočnili, nepriniesli žiaden výsledok.

Prečítajte si aj: Slovenská ekonomika sa potápa. Kvôli jej záchrane môžu statisíce Slovákov stratiť prácu

txbOkazio mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.