Vláda premiéra Ľudovíta Ódora sa pripravuje na implementáciu zmodernizovaného daňového systému. Cieľom je naplniť plán konsolidácie verejných financií. Podľa denníka Pravda ekonomiku dusia aj príliš vysoké dane z príjmu, zatiaľ čo zdanenie majetku sa má zamerať predovšetkým na bohatšie vrstvy obyvateľstva.
Daň z majetku sa zameria na bohatších
Detailné návrhy zmien zdaňovania majetku prídu až v septembri. Výraznejšie zameranie na majetkové dane môžu spôsobiť, že sa zvýši aj adresnosť výberu daní. Bohatší budú platiť viac a to bez ohľadu na to, aký majú príjem. Rovnako sa zmenia aj environmentálne dane, ktoré vznikajú napríklad pri výrobe, ktorá ovplyvňuje životné prostredie.
Zmena zdanenia nehnuteľnosti spočíva v tom, že sa vypočíta na základe čistej podlahovej plochy celej stavby jednotnou sadzbou dane. Viac sa o zmene výpočtu dočítate v článku Slovákov čaká nová daň. Koho sa bude týkať?
Ako vidíme na grafe nižšie, daň z nehnuteľností na Slovensku tvorí z celkových daňových príjmov iba 1 %, zatiaľ čo priemer OECD je 6,12 %. Daňový systém sa u nás zameriava na príjmy, čo znamená, že mimo zdanenia ostávajú ľudia s veľkým majetkom, ale s nízkym oficiálnym príjmom. Cieľom je dosiahnuť vyššiu sociálnu spravodlivosť. Schovať pred úradmi príjmy je totiž omnoho jednoduchšie ako nehnuteľnosť.
Dane z príjmu majú klesnúť
Z dlhodobého hľadiska pôjde Slovensko pravdepodobne západným trendom. To znamená, že daň z príjmu sa bude znižovať a naopak daň z nehnuteľností pôjde smerom nahor.
Podľa novely zákona o dani z príjmov sa zmeny dotknú zamestnaneckých akcií, podielových fondov, ale aj odpredaja podielu v eseročke. Rovnako sa zásadne zníži zdanenie zisku z kryptomien. O novele zákona z dani z príjmov sa viac dočítate v článku Slováci budú platiť nižšie dane a odvody. Ktorých oblastí sa to týka?
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Odvody sú na Slovensku extrémne vysoké
Asi najväčší problém na Slovensku je extrémne vysoké zaťaženie ceny práce. Zatiaľ čo v OECD priemer odvodov do sociálneho poistenia predstavuje 27,55 % na celkových daňových príjmoch, na Slovensku je to až 44,00 %. Vysoké odvody majú priamy negatívny dopad na motiváciu pracovať a podnikať.
Mohlo by ťa zaujímať: V niektorých mestách na Slovensku stúpli miestne dane aj o 100 %. Samosprávy chcú zaplátať diery v rozpočtoch