Slovenská republika čelí po prvom štvrťroku 2023 vážnym výzvam, keďže dosiahla najpomalší ekonomický rast za posledné roky. Podľa najnovšej správy Štatistického úradu Slovenskej republiky bol tento neuspokojivý výsledok ovplyvnený niekoľkými faktormi, ktoré vyplývajú zo súčasných nepriaznivých ekonomických podmienok.
Slovenská ekonomika v prvom kvartáli roku 2023 zaznamenala najpomalší rast od vypuknutia pandémie. Hrubý domáci produkt (HDP) vzrástol len o 0,3 % percenta oproti predchádzajúcemu štvrťroku. V rovnakom období pred rokom bolo HDP na úrovni 3 %,v súčasnosti je situácia omnoho horšia, ekonomický rast sa výrazne spomalil a to na úroveň 1 % HDP.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Slabý rast potiahol automobilový priemysel
Automobilový priemysel, ktorý je kľúčovým odvetvím slovenskej ekonomiky, výrazne prispel k udržaniu mierneho rastu ekonomickej aktivity v krajine. Aj napriek rôznym výzvam, ktorým toto odvetvie čelí, dosiahlo stabilný nárast a výrazne prispelo k hrubému domácemu produktu. Medziročné zvýšenie pridanej hodnoty vo výrobe dopravných prostriedkov dosiahlo v prvom kvartáli tohto roku až 33,7 %.
Podľa Štatistického úradu sa dostal slovensky export v marci 2023 na najvyššiu úroveň za posledné desaťročie. Najvyšší nárast, a teda aj najvýraznejší vplyv na hodnotu celkového vývozu, mali stroje a prepravné zariadenia, kam patrí aj vývoz automobilov a lietadiel.
Tieto údaje poukazujú na dôležitosť automobilového priemyslu pre slovenskú ekonomiku a jeho schopnosť byť hnacou silou rastu. Súčasne však poukazujú aj na potrebu diverzifikovať hospodárstvo a rozvíjať ďalšie odvetvia, aby sa zmiernila závislosť na jednom sektore.
Ekonomický rast brzdí hlavne inflácia
Výrazný pokles rastu HDP je dôsledkom niekoľkých faktorov, ktoré vo veľkej miere ovplyvňujú slovenské hospodárstvo.
Jedným z týchto faktorov je vysoká inflácia, ktorá následne priniesla aj vysoké úrokové sadzby. Spomaľuje sa tým spotreba a taktiež aj investície. Inflácia bola v prvom štvrťroku 2023 na výrazne vyššej úrovni ako v predchádzajúcich rokoch.
Rast cien tovarov a služieb, spolu s vysokými úrokovými sadzbami, zvýšil finančnú záťaž pre obyvateľov i podniky. Došlo tak k značnému obmedzeniu spotreby domácností a poklesu investícii firiem, čo mimoriadne negatívne ovplyvňuje rast našej ekonomiky.
Vysoké ceny energií stlmili investície podnikov
Ďalším faktorom, ktorý prispel k príliš pomalému ekonomickému rastu, je energetická kríza. Slovenské hospodárstvo sa výrazne spoliehalo na dovoz energií. Preto je zraniteľné voči energetickým šokom. Pokles dostupnosti energií mal nepriaznivý vplyv na celý priemyselný sektor a konkurencieschopnosť slovenských firiem.
Vyššie náklady na energiu obmedzujú ziskovosť podnikov a znižujú tým ich schopnosť investovať, čiže napríklad vytvárať nové pracovné miesta. Našťastie slovenským firmám podala pomocnú ruku vláda, keď im poskytla dotácie na zvýšené ceny energií.
Čo by mohlo zvýšiť ekonomický rast?
Hoci rast automobilového priemyslu priniesol určité pozitívum, výzvy súvisiace s vysokou infláciou, vysokými úrokovými sadzbami, energetickou krízou a narušenými medzinárodnými dodávateľskými reťazcami nezostávajú bez vplyvu na celkovú ekonomiku krajiny.
Preto je potrebné, aby vláda prijala opatrenia a stratégie na zmiernenie týchto vplyvov a stimuláciu udržateľného rastu v rôznych sektoroch hospodárstva. Taktiež je nevyhnutné poskytnúť podporu a stimuly pre malé a stredné podniky, ktoré sú motormi rastu a tvorby pracovných miest. Dôležité je aj podporovať inovácie, výskum a vývoj, čo povedie k vytvoreniu nových odvetví a posilneniu konkurencieschopnosti celého slovenského hospodárstva.