Eurokomisia varuje pred pomalým poklesom inflácie – na Slovensku máme vážny problém s cenami

Ekonomika Európska komisia varuje pred infláciou
Európska komisia varuje pred infláciou. Zdroj: shutterstock.com/esfera/Lightspring
Kvakomat PC bannerKvakomat mobil

Celý svet už viac ako jeden a pol roka bojuje s extrémne vysokou infláciou, ktorá robí vrásky na čele nielen ekonómom, ale hlavne bežným ľuďom. Mnohé ceny, najmä potravín či tovarov denne spotreby, vzrástli aj dvojnásobne a toto tempo sa stále nedarí dostať pod kontrolu. Napriek navýšeniu úrokových sadzieb už o 375 bázických bodov od polovice minulého roka, ostáva inflácia v eurozóne na úrovni 7 %.

Prognózy nie sú pozitívne

Európska komisia nedávno vydala prognózu ďalšieho vývoja nielen inflácie v Európe. Napriek tomu, že považuje európsku ekonomiku za pomerne silnú, varuje pred príliš pomalým ústupom inflácie. Veľké rozdiely sú taktiež medzi jednotlivými krajinami EÚ. Najlepšie sú na tom krajiny ako Luxembursko či Švajčiarsko, kde inflácia neprevyšuje 3 % a naopak v Maďarsku dosahuje hrozivých 25,6 %.

Slovensko s aktuálnou mierou inflácie 14,8 % síce patrí do druhej polovice rebríčka a je na tom stále lepšie ako ostatné krajiny V4, avšak faktom je, že sa toto číslo na Slovensku nepohlo už takmer pol roka. Pokles cien nebude mať očakávanú intenzitu ani v eurozóne a odhad na koniec tohto roka je po novom 5,8 %, namiesto predošlého optimistickejšieho scenára 5,6 %. Zároveň sa budú priebežne zvyšovať aj úrokové sadzby a to až ku hodnote 5,25 %.

Inflácia na Slovensku stagnuje

Inflácia na Slovensku stagnuje. Zdroj: Štatistický úrad SR

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku

Stále väčšie ťažkosti

Ako sme informovali v článku Slovensko sa topí v problémoch – inflácia u nás takmer neklesá, hlavným dôvodom celkovo stagnujúcej inflácie, sú najmä ceny potravín, ktoré spadajú do výpočtu takzvanej jadrovej inflácie. Tento koeficient je na Slovensku na rekordnej úrovni 28,2 % a v kombinácii s neustále rastúcimi úrokovými sadzbami to vytvára obrovský tlak na peňaženky mnohých Slovákov.

Prognóza nezamestnatnosti ostáva pre rok 2023 nezmenená, a to na úrovni 6,8 percenta a pre rok 2024 má klesnúť na 6,7 percenta. Verejný dlh ostáva na úrovni 90,8 % HDP a v roku 2024 má klesnúť na 89,9 %.

Čítajte ďalej: Blíži sa zmena finančného systému – toto nás čaká

Okazio PCFreedum fighter mobil