Ekonomická výkonnosť Slovenska nestíha za okolitými krajinami a nachádza sa na chvoste Európskej únie. Podľa správy denníka Pravda, Eurostat vychádza z hrubého domáceho produktu (HDP) na osobu, vyjadreného v parite kúpnej sily. Výsledkom je, že na Slovensku máme žalostný stav oproti zvyšku EÚ.
Predbiehajú nás okolité ekonomiky
Nožnice sa čoraz viac otvárajú a okolité ekonomiky sa nám vzďaľujú ešte viac ako kedysi. Za posledné roky Slovensko dokonca kleslo oproti priemeru životnej úrovne EÚ, zatiaľ čo nás obehlo Poľsko aj Maďarsko. Priemer EÚ vyjadruje hodnota 100 %, zatiaľ čo na Slovensku je táto metrika na hladine 67 %.
Pre porovnanie, životná úroveň stúpla v Česku na 91 %, Poľsku 79 % a Maďarsku 77 %. Graf nižšie zobrazuje ako Slovensko v posledných rokoch začalo zaostávať. Podľa tejto metriky je za nami iba Bulharsko s hodnotou 59 %. Čo je ale hlavným dôvodom tohto nepomeru?
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Prečo Slovensko zaostáva?
Prvým dôvodom je, že Štatistický úrad upravil metodológiu zvýšením cien Slovenska voči EÚ pre celý časový rámec. Eurostat implementoval túto zmenu len pre 3 roky dozadu. Ďalším problémom je ale stále drahý dovoz a lacný vývoz. Importujeme drahé komodity a naopak exportujeme tie lacnejšie.
V súčasnosti je rast slovenskej ekonomiky spomaľovaný hneď z niekoľkých dôvodov:
Slovenská ekonomika je vysoko závislá od západných krajín, predovšetkým od Nemecka. Navyše, v súčasnosti existuje obrovský nepomer medzi nárastom cien a mzdami, ktoré Slováci zarábajú.
Podľa Štatistického úradu, priemerná mesačná mzda na Slovensku v roku 2022 dosiahla hodnotu 1304 eur. V porovnaní s predchádzajúcim rokom tak vzrástla o 7,7%. Nominálny rast mzdy ale nepredstavuje aj nárast reálnej mzdy, keďže inflácia rástla rýchlejšie.
Aj keď nemožno hodnotiť životnú úroveň krajiny len na základe jednej metriky, ktorej metodika sa zmenila, Slovensko má naozaj problém s dobiehaním západných krajín. Ak tento trend bude pokračovať, o ďalších 10 rokov sa nám môžu vzdialiť ešte viac.
Mohlo by ťa zaujímať: Zadĺženosť Slovenska je najvyššia v celej histórií. Ako sa bude dlh ďalej vyvíjať?