5 TOP Altcoinov, ktoré stoja za pozornosť – Ktoré mince majú potenciál uspieť v silnej konkurencii

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Hranica existujúcich altcoinov sa prehupla cez 3 000. V takom množstve projektov je extrémne ťažké sa vyznať. Preto sa pozrieme na päť sľubných altcoinov, ktoré by mohli byť úspešné v budúcom bull rune. Tento článok je samozrejme založený na osobných preferenciách a preto je potrebné brať ho viac ako názor než pravdu rytú do kameňa. 

Ethereum

Ethereum je stálicou, ktorá už preukázala svoje výhody. Pri ETH existujú dva hlavné argumenty, prečo má projekt sľubnú budúcnosť. V prvom rade ide o vývojársky tím a jeho prácu na budúcu verziu ETH 2.0. Na ETH pracuje veľké množstvo vývojárov a skúsených blockchain programátorov. Vďaka plánu na presun na PoS a pridanie shardingu je možné, že v blízkej budúcnosti uvidíme funkčný blockchain tretej generácie.

Druhý silný argument pre ETH je počet projektov, ktoré sú priamo na blockchain Etherea naviazané. Momentálne má Ethereum približne 2 500 aktívnych Dapps. Kvantita samozrejme neznamená toľko, ale je to dobrý indikátor, ktorý ukazuje, že veľká časť komunity pracuje práve v ekosystéme ETH. Tu sa najväčšej pozornosti tešia decentralizované financie (DeFi), ktorým dominuje Maker DAO či 0x protokol.

Binance Coin

Binance má funkčný ekosystém, kde je držanie BNB výhodné. Či už ide o služby, ako je zníženie poplatkov, úvodnej ponuky mincí alebo možnosť požičiavať svoje mince, tak je Binance na vrchole potravinového rebríčka.

Viac informácií – 21.10.2019 Update altcoinov – BNB, ADA, XMR

Viac informácií – Binance ide dopredu závratnou rýchlosťou a s tým rastie aj cena BNB tokenu. Práve vďaka službám ako je požičiavanie alebo IEO (úvodná ponuka mincí) sa dá očakávať, že cena BNB sa bude držať podobnej trajektórie ako Bitcoin.

Tu je však podstatne väčšie riziko, pretože nejde o decentralizovaný ekosystém, ale o priestor kompletne ovládaný jednou entitou. Ak sa Binance dostane do problémov, tak na tom BNB bude zle.

Chainlink

Chainlink je jedným z projektov z ekosystému ETH. A získal si veľkú pozornosť, pretože sa mu zatiaľ úspešne darí implementovať technológiu orcalov. To sú v podstate vstupné body do blockchainu, kam sa následne zapisujú overené údaje z externého sveta. Tie overujú jednotlivé nody v rámci Chainlinku.

Práve technológia oraclov má prepojiť svet blockchainu s tým reálnym a na tento míľnik sa dlho čakalo. Aj preto v posledných mesiacoch cena Chainlinku závratne rástla. Mnohí investori sú si totiž vedomí sily tohto projektu. Chainlink stojí za pozornosť a najväčšie riziko pre neho je konkurencia v podobe ďalších služieb poskytujúcich oracly.

Cardano

Cardano je projekt veľmi podobný ETH a pracujú na ňom aj ľudia, ktorí pôvodne ETH vyvíjali. Najznámejšou postavou je Charles Hoskinson, ktorý sa dá považovať za hlavného vývojára. Cardano si priamo konkuruje s ETH a cieli tak na vytvorenie širokého ekosystému.

Podobne ako v prípade ETH 2.0 aj Cardano volí PoS prístup. Vďaka silným tímom, širokej komunite a dlhému vývoju ide o projekt, ktorý má šancu uspieť v konkurenčnom prostredí. Kritickým krokom je momentálne kompletné spustenie PoS systému a umožniť tak stakovať ADA tokeny.

IOTA

IOTA sa od ostatných projektov líši. Nemá totiž blockchain. Namiesto neho má tzv. DAG, ktorý sa volá Tangle. To je kvalitatívne iná forma usporiadania ako blockchain. Kým blockchain už preukázal svoju funkčnosť, tak DAGom sa to zatiaľ nepodarilo (alebo za cenu silnej centralizácie).

Iota cieli na to, stať sa sieťou pre internet vecí. Momentálne je projekt však centralizovaný pomocou Koordinátora (sofvéru), ktorý je ovládaný Nadáciou Iota. IOTA má široký tím a obrovské množstvo spolupracujúcich organizácií a to obzvlášť z industriálnej sféry. Pre budúcnosť siete je kritické odstránenie Koordinátora. Ak by sa to nepodarilo, tak IOTA zmizne v prepadlisku dejín.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam K.