5 indícií, že by ste kryptomenu nemali ďalej držať, ale radšej predať

Plus
5 indícií, že by ste kryptomenu nemali ďalej držať, ale radšej predať. Zdroj: https://www.shutterstock.com/
BitmarketsCrypto All Stars mobil

Pri diskusiách o investovaní do kryptomien sa často stretneme s názorom, že to najlepšie, čo môžeme urobiť, je nakúpiť a držať po dobu niekoľkých rokov. No dokedy sa oplatí držať kryptomenu? Ako rozpoznať signály, že je najvyšší čas kryptomenu odpredať?

V dnešnom článku sa pozrieme na 5 indícií, ktoré vám môžu pomôcť objektívne zhodnotiť, kedy by ste sa krypotmeny mali zbaviť, aby to neohrozilo vašu investíciu a neboli ste stratoví.

1. Dlhodobý klesajúci trend

Cena je prvou indíciou, ktorú je potrebné sledovať. Pokiaľ cena kryptomeny v mesiacoch alebo rokoch klesá, hovoríme o zostupnom klesajúcom trende (downtrend). Zostupný trend si netreba mýliť s bežnými korekciami na trhu, ktoré sú prirodzené a zdravé pre ďalší vývoj. Pokiaľ je vaša kryptomena v poklese, ešte to neznamená, že projekt nemá perspektívu a treba ho hneď predať.

Hoci je token burzy FTX, FTT, aktuálne v korekcii, mesačný graf ukazuje stále vyššie low. Dlhodobo má token preto potenciál rásť. Zdroj: Tradingview

Pokiaľ na mesačnom grafe vytvára kryptomena stále nižšie lokálne minimum, je na mieste zvážiť, či sa oplatí kryptomenu ďalej držať. Cena je však indikátor, ktorý je potrebné posudzovať v zhode s ďalšími indíciami, ktoré si rozoberieme nižšie.

Prečítaj tiež: Návod, ako kúpiť Bitcoin na burze Binance cez SEPA

2. Žiadne plány do budúcnosti

Ďalším kritériom alebo indíciou, ktorú je nevyhnutné sledovať, je perspektíva projektu. Mnohé projekty majú na svojich oficiálnych webových stránkach tzv. roadmap, ktorý obsahuje plány a ciele (napr. vlastná peňaženka, DEX, medzisieťové mosty, NFT, swapy atď.), ktoré sa chystá tím kryptomeny v horizonte niekoľkých mesiacov alebo rokov dosiahnuť. Tento ukazovateľ je dôležitý, keďže odkazuje na progresívnosť a inovatívnosť projektu.

Predovšetkým pri menších projektoch s malou kapitalizáciou je potrebné sledovať, akú majú roadmap (ak majú), aby ste sa nenechali oklamať tzv. pump and dump kryptomenami, ktoré môžu fungovať aj dokonca niekoľko mesiacov predtým, ako sa ich cena úplne prepadne. Samozrejme, nestačí mať len zoznam cieľov, ale aj sledovať, ako tím kryptomeny ciele plní.

Cardano Roadmap. Token ADA je v súčasnosti v korekcii, no podľa oficiálnej roadmap projektu má kryptomena toho pred sebou ešte dosť. zdroj: https://roadmap.cardano.org/en/voltaire/

3. Uzatváranie partnerstiev a marketing na bode mrazu

Projekt, ktorému záleží na svojej popularizácii, sa usiluje o uzatváranie partnerstiev a leje veľa peňazí do marketingu. Robia to známe projekty ako burza crypto.com, FTX či Binance, ale aj projekty ako Shiba Inu, ktoré sa snažia týmto zbaviť stigmy shitcoinu a presvedčiť svet o svojej užitočnosti a hodnote.

Pokiaľ projekt nepracuje na uzatváraní nových partnerstiev a nerieši marketing, ide o signály, že mu nezáleží už na reputácii. Ak to pokračuje istý čas, pravdepodobne krypotmenu čaká prepad do červených hlbín.

Burza Binance je najväčšia a pravdepodobne aj najlepšia kryptomenová burza. Pokiaľ chceš obchodovať aktuálne alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti vytvoriť si účet cez náš link. Získaš tak doživotnú zľavu na akýkoľvek obchod, ktorý otvoríš na tejto burze.

 4. Strata podpory komunity

Vo svete kryptomien je komunita silným faktorom, ktorý ovplyvňuje nielen aktuálnu cenu, ale aj povesť projektu. S komunitami okolo kryptomien je to neraz ošemetné, keďže majú tendenciu nekriticky vyvyšovať svoju kryptomenu nad ostatné. Vidno to v prípade tzv. BTC maximalistov, ETH komunity či fanúšikov DOGE alebo SHIBA INU. Nech už máme na to akýkoľvek názor, komunita má na kryptomenu masívny vplyv. Ten vidno predovšetkým na sociálnych sieťach ako je Twitter alebo Telegram.

Pokiaľ komunita začne byť voči kryptomenovému projektu dlhodobo kritická a nespokojná, začne spochybňovať vývoj a členovia prestanú sledovať oficiálnu stránku alebo komunitné stránky kryptomeny, je to jeden zo signálov, že niečo nie je v poriadku. Tento ukazovateľ je však vždy potrebné sledovať v kontexte vyššie uvedených.

5. Klesajúca aktivita na blockchaine

Aktivita na sieti je posledný a dôležitý ukazovateľ toho, či sa oplatí kryptomenu držať. Pokiaľ na blockchaine má počet transakcií klesajúci trend, je to signál, že sieť je čoraz menej využívaná. Pokiaľ klesá počet aktívnych peňaženiek kryptomeny, je to opäť znak toho, že čoraz menej ľudí kryptomenu drží. Ak sa toto všetko odohráva v horizonte mesiacov, či v prípade starších kryptomien rokov, je najvyšší čas predať.

Unikátne FTM adresy. Kryptomena FTM je v súčasnosti v korekcii, no zoznam aktívnych peňaženiek rastie, čo je signál aktivity a možného budúceho rastu. Zdroj httpsftmscan.comchartaddress

Ďalej čítaj: Bitcoin analýza – cena opäť zaútočí na 46 000 $, ukončenie triangla sa blíži

Kvakomat PC bannerFlockers mobil