4-dňový pracovný týždeň na Slovensku. Svitá nám na pohodovejšie časy

Ekonomika Štvordňový pracovný týždeň
Štvordňový pracovný týždeň. Zdroj: shutterstock.com/fizkes
Best Wallet PCKvakomat mobil

Blížia sa parlamentné voľby a tak politici Slovákom sľubujú rôzne plánované zmeny, ktoré môžu voličov osloviť. Jednou z nich je aj 4-dňový pracovný týždeň, za ktorý sa na Slovensku postavili hneď dve politické strany, ktoré kandidujú v nadchádzajúcich voľbách.

Na Slovensku svitá na pohodovejšie časy, politici chcú menej pracovných dní

Bývalý premiér Igor Matovič, predseda politického hnutia OĽANO na tlačovej konferencií pred pár dňami oznámil 10 kľúčových podmienok strany OĽANO, ktoré musia byť splnené, aby strana po blížiacich sa parlamentných voľbách vstúpila do vlády.

Jednou z týchto podmienok je aj zavedenie 4-dňového pracovného týždňa v zamestnaniach, v ktorých to povaha práce dovolí a za podmienky, že zamestnanci vykonajú rovnaký objem práce ako počas štandardného päťdňového týždňa.

Za jeden pracovný deň voľna bojuje aj ďalšia politická strana a je ňou KDH. Tá navrhuje zaviesť pre pracujúce matky detí vo veku do 15 rokov jeden deň voľna navyše za kalendárny mesiac. Zároveň chce strana KDH zaviesť aj legislatívne úpravy, ktoré v slovenskom zákonníku práce vytvoria možnosť pre zamestnancov aj zamestnávateľov využívať 4-dňový pracovný týždeň.

„Žena-matka má nezastupiteľnú úlohu pre lepšie a kvalitnejšie rodinné prostredie, rovnako ako aj muž-otec. Mama je však aj psychológom rodiny, ktorý obrusuje hrany, rieši a tmelí veci dokopy aj 25 hodín denne, preto si zaslúži mať deň voľna, hoci len pre seba. Deň voľna naviac – teda 4 dňový pracovný týždeň je správnou investíciou štátu do rodiny, pre jej regeneráciu a oddych v dnešnej uponáhľanej dobe.

Táto investícia sa nášmu Slovensku vráti v podobe väčšej chuti podávať lepšie pracovné výkony. Mňa osobne čas strávený s rodinou nabíja energiou a motivuje ma lepšie pracovať”, uviedol pre Kryptomagazín Daniel Mikolaj z KDH, starosta obce Šarišské Sokolovce.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Najväčšia banka na Slovensku zaviedla 4-dňový pracovný týždeň

Práve v tomto období testuje pilotný projekt 4-dňového pracovného týždňa najväčšia banka na Slovensku. Slovenská sporiteľňa chce zamestnancom vytvoriť lepšiu rovnováhu medzi pracovným životom a súkromím, ako informovali Hospodárske noviny.

Martin Čambor, riaditeľ HR Slovenskej sporiteľne v rozhovore pre Startitup uviedol „v najbližších mesiacoch pilotne spustíme v rôznych častiach banky štvordňový pracovný týždeň. Znamená to, že si ideme vyskúšať, či to bude fungovať a dávať zmysel. V decembri si tento pilot vyhodnotíme a padne definitívne rozhodnutie, či do toho pôjdeme naplno.”

V zahraničí má takýto systém úspech

Len pred nedávnom spustila európska krajina projekt, v rámci ktorého 4-dňový pracovný týždeň financuje vláda v spolupráci s neziskovou organizáciou, ako informoval CNBC.

Portugalská vláda v spolupráci s celosvetovou neziskovou organizáciou 4 Day Week Global spustila na 6 mesiacov projekt, ktorého sa zúčastňuje 39 súkromných podnikov. Zamestnávatelia súhlasili, že znížia zamestnancom počet pracovných hodín a zároveň im aj zachovajú rovnaký plat.

Rovnaký projekt testovali v minulom roku Američania a dosiahol veľký úspech. Zamestnanci potvrdili, že dosahovali lepšie pracovné výsledky a boli menej vyhorení. Zamestnávatelia si taktiež zmenu pochvaľovali, potvrdili, že im narástli tržby počas tohto skúšobného obdobia o 8 %, v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka až o 38 %, informoval o tom CNBS.

Po skončení projektu mnohí zamestnanci uviedli, že už sa ku klasickému päťdňovému pracovnému týždňu nechcú vrátiť, iba ak za výrazne vyšší plat.

Prečítajte si aj: NAKA rieši novú pyramídovú hru. Slováci prišli o desiatky miliónov eur

txbFreedum fighter mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.