Drahý plyn zasiahne celú Európu. Dovoz z Ruska skončil

  • Rusko definitívne stoplo dovoz plynu do Európy.
  • Na Slovensku ostávajú zastropované ceny z roku 2024.
  • Cena za plyn rastie bez prestávky už rok.
Ekonomika Rusko stoplo dovoz plynu do Európy
Rusko stoplo dovoz plynu do Európy. Zdroj: shutterstock.com/vchal
Okazio PCBitmarkets

Najprv trh s energiami zasiahla príliš vysoká inflácia. Potom síce nastal prudký pokles, no za posledný rok cena za plyn prevažne len stúpala a začali vznikať obavy, či vláda zasiahne. Teraz slovenský trh čelí stopke z Ruska, ktorá znamená úplné zastavenie dodávok plynu, informuje Trend.

Rusko prestalo dovážať do Európy plyn

Síce dovoz z Ruska predstavuje len menšiu časť európskej spotreby plynu, európske domácnosti to môžu pocítiť, minimálne v podobe zvýšenej volatility cien na trhoch. Vláda SR sa však rozhodla, že pristúpi k zastropovaniu cien energií na rovnakej úrovni ako v roku 2024, informoval portál Košice Online.

Zastropované budú nie len výšky taríf, ale aj ceny za distribúciu a krytie strát pri distribúcii. Upravuje sa tak pôvodné znenie, v ktorom mali byť zastropované iba ceny za elektrinu, na základe údajov od Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). O zverejnení cien energií pre rok 2025 sme informovali v tejto správe.

Európa sa snaží diverzifikovať

Európske krajiny sa snažia po vypuknutí vojny na Ukrajine hľadať čo najlepšiu diverzifikáciu v oblasti dovozu plynu. Zintenzívnili sa partnerstvá s Nórskom a investuje sa do obnoviteľných zdrojov energie.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Cena plynu postupne rastie

Európske futures na zemný plyn klesli na 48 eur za megawatthodinu, čím sa zmiernili po minulotýždňovom náraste o 3,8 %, keďže sa neočakáva žiadny okamžitý nedostatok dodávok napriek rastúcemu dopytu. Chladné počasie stlačilo zásoby plynu v Európe na najnižšiu úroveň spotreby za posledných sedem rokov, pričom zásoby sú naplnené na približne 70 % v porovnaní s 86 % pred rokom.

Rast európskeho plynu za posledný rok

Rast európskeho plynu za posledný rok. Zdroj: TradingEconomics

Toto rýchle vyčerpanie spôsobené zvýšenými potrebami vykurovania by mohlo ohroziť úsilie o obnovu zásob na budúcu zimu a stlačiť krátkodobé ceny. Zásoby klesli o 25 % od svojho maxima, čo je najstrmší pokles od roku 2018.

Spoliehanie sa Európy na globálny skvapalnený zemný plyn (LNG), ktorý nahradí ruské toky plynovodom, zvyšuje riziko výkyvov cien, pričom neplánované výpadky, ako je zatvorenie závodu LNG v Nórsku v Hammerfeste, zvyšujú volatilitu trhu.

Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

txbMemex mobil banner
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.