3 dôvody, prečo Ethereum neustále klesá na hodnote

  • Cena ETH klesla pod realizovanú cenu, čo je historicky negatívny signál.
  • Spotové ETF fondy zaznamenávajú kontinuálne odlivy prostriedkov.
  • Konkurenčné blockchainy začínajú preberať časť trhového podielu Etherea.
Novinky Prečo Ethereum neustále klesá
Prečo Ethereum neustále klesá. Zdroj: shutterstock.com/leksiv
Coinfactory PC banerOkazio mobil

Ethereum klesol pod dôležitú hranicu 1 500 dolárov, pričom viacero technických indikátorov naznačuje, že ETH môže zažiť ešte hlbšiu korekciu. Podľa údajov kryptomenového magazínu Cointelegraph, cena Etherea sa prepadla pod svoju realizovanú cenu – metriku, ktorá prepočítava trhovú hodnotu kryptomeny na základe ceny, za ktorú sa každá minca naposledy pohla na blockchaine.

Ethereum sa obchoduje pod realizovanou cenou

Obchodovanie ETH pod touto metrikou je historicky negatívnym signálom. Poklesy pod realizovanú cenu často označujú fázu kapitulácie, keď investori strácajú dôveru a začínajú masovo predávať.

V júni 2022 klesla realizovaná cena Etherea pod spotovú cenu, čo predchádzalo 51 % poklesu ceny ETH po krachu Terra Luna. Podobný scenár sa odohral v novembri 2022 po kolapse FTX, keď ETH kleslo o 35 %. Súčasná situácia pripomína tieto predchádzajúce fázy, čo naznačuje riziko hlbšej cenovej korekcie, píše sa v analýza CryptoQuant.

Realizovaná cena Etherea

Realizovaná cena Etherea. Zdroj: cryptoquant.com

Čo je realizovaná cena?

Realizovaná cena je skutočná cena, za ktorú sa obchod uskutočnil. Trhová cena je aktuálna cena na trhu, za ktorú je možné aktívum kúpiť alebo predať. Rozdiel vzniká, keď sa obchod uzavrie za inú cenu, ako bola v danom momente trhová hodnota.

92 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Slabé inštitucionálne záujmy

Spotové ETF fondy Etherea naďalej oslabujú s viac ako 38,8 milióna dolárov čistých odlivov 10. apríla. Tieto investičné produkty zaznamenali za posledné dva týždne konzistentné odlivy, ukazujú údaje Farside.

Ethereum čelí odlivom u spotových ETF

Ethereum čelí odlivom u spotových ETF. Zdroj: farside.co.uk

Nedostatok investorského záujmu je znepokojujúci, najmä keďže inštitucionálny dopyt bol považovaný za kľúčovú súčasť atraktivity Etherea a zohral úlohu v ziskoch z mája 2024, keď investori stavili na schválenie ETF od americkej Komisie pre cenné papiere.

Konkurencia iných blockchainov

Konkurenčné L1 blockchainy ako BNB Chain, Solana, Avalanche a Tron využívajú vysoké poplatky Etherea na získanie väčšieho trhového podielu. Jedinečné aktívne peňaženky Etherea klesli o viac ako 33 % za posledných 30 dní v porovnaní s iba 16 % poklesom na Solane a 16 % nárastom na Trone.

Konkurenčné blockchainy Etherea

Konkurenčné blockchainy Etherea. Zdroj: dappradar.com

Neexistujú náznaky, že faktory tlačiace cenu Etherea nadol – ako klesajúca aktivita siete a nízky dopyt po jeho spotových ETF produktoch – sa v dohľadnej dobe obrátia. Technické nastavenie naznačuje, že cena ETH môže klesnúť až na hranicu 1 000 dolárov.

Ak sa viac zaujímate o kryptomeny, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

Okazio PCtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.