2 x 18 vecí, ktoré sa zmenili v priebehu posledných 100 rokov od vzniku Československej republiky

Okazio PCBitmarkets

Dnes uplynulo presne sto rokov od vzniku Československa! Dátum 28. októbra 1918 je už navždy zapísaný do histórie ako deň, kedy sa Česi a Slováci spojili do jedného slobodného národa. Aj keď sme sa neskôr rozišli každý vlastnou cestou, už navždy sú naše národy spojené určitým bratským putom. Je až neuveriteľné, že len pred sto rokmi skončila monarchia. Od vzniku prvej republiky prebehlo neskutočne veľa zmien a v tomto článku si tie najväčšie z nich pripomenieme. A pretože nie sme žiadne trosky, pripravili sme si ich rovno 2 x 18, teda 36!

  1. Rozpad Československa

Ako sme už začali v úvode a ako už napovedá samotné označenie „prvá republika”, Československo bohužiaľ od čias Masaryka neprežilo. Ako možno viete, Československé republiky boli celkovo tri. Prvá bola v rokoch 1918 až 1938, druhá 1938 až 1939, a do tretice všetko dobré, tretia Československá republika sa rozpínala v rokoch 1945 až 1948. K rozpadu však došlo až 1. januára 1993.

  1. Svetová vojna

Vznik Československej republiky nastal tesne po skončení vojnového konfliktu. Nikto vtedy ešte netušil, že sa ľudstvo nepoučí, a že budeme musieť svetové vojny očíslovať.

  1. Holokaust

Počas 2. svetovej vojny došlo k niečomu ešte horšiemu, než bol celkovo hrozný celosvetový vojnový konflikt. Nacistické Nemecko na čele s Hitlerom totižto v Európe vykonávalo systematické a štátom podporované vyvražďovanie predovšetkým židov a nežiadúcich osôb.

  1. Podkarpatská Rus

Keď sa rozpadla rakúsko-uhorská monarchia a vzniklo Československo, jeho súčasťou bola aj Podkarpatská Rus. Toto historické územie Československa je dnes súčasťou Ukrajiny.

  1. Ženy

Väčšina z nás dnes už uznáva, že ženy si zaslúžia rovnaké práva ako muži. Nie všetci však vedia, že i rovnoprávnosť žien dnes oslavuje storočné výročie. Československo patrilo k prvým štátom, ktoré uznali práva žien, ako napríklad právo voliť alebo právo vstúpiť do politiky.

  1. Materská dovolenka

Hoci už uznávame, že by ženy mali mať rovnaké práva ako muži, nemali by sme zabudnúť aj na to, že žena má svoju nenahraditeľnú úlohu, ktorú za ňu žiaden muž nevykoná. Každé dieťa zo všetkého najviac potrebuje svoju matku, a je skvelé, že sa čas, ktorý matka môže stráviť so svojím dieťaťom, postupne predlžuje. Súčasné tri roky materskej dovolenky máme od roku 1989.

  1. Autá

Len na českých cestách je približne 5,5 milióna áut. To znamená, že ich počet sa od vzniku Československa zvýšil viac než tisíckrát.

  1. Supermarkety

Obyvatelia prvej republiky by asi neverili vlastným očiam, keby videli, koľko super-hyper-ultra-mega-marketov sa u nás vyskytuje. Sú prakticky všade, môžete o ne zakopnúť na každom rohu.

  1. Plasty

Dnešní doba býva niekedy pejoratívne nazývaná dobou „plastovou”. Nieto divu, z plastu sa dnes vyrába kadečo, od obalov až po rôzne spotrebné výrobky a vybavenie domácnosti. Zatiaľ sa nám nedarí držať plasty pod kontrolou, ale pojmy ako triedenie odpadu a recyklácia sú nám našťastie známe.

  1. Školy

Hoci sa často sťažujeme, že štýl výučby zostáva rovnaký ako „pred sto rokmi”, predsa len nastalo zopár zmien. Fyzické tresty a známa „hruštička”, čiže dostať pravítkom po ruke, sú už za nami. Rovnako nám prestala byť vnucovaná ruština. Niekoľkokrát sa dokonca menil počet rokov školskej dochádzky.

  1. Počet obyvateľov

Podľa sčítania obyvateľov z roku 1921 bolo na vtedajšom území Českej a Slovenskej republiky 12,7 mil. ľudí (vrátane asi 2 mil. Nemcov). V dnešnej dobe sa počet obyvateľov pohybuje okolo 16 miliónov, čo je asi o štvrtinu viac než pred sto rokmi.

  1. Pracovná doba

Osemhodinová pracovná doba je tu už 100 rokov. Patrí k veciam, ktoré sa zmenili len veľmi krátko po vzniku Československa. Predtým sa pracovalo oveľa dlhšie, a to 10 až 12 hodín denne. Na dnešné pomery je však aj 8 hodín prežitok. Zmenila sa aj mzda, okrem nej však aj ceny. Celkový rozdiel je len ťažko dohľadateľný.

  1. Rozdelenie Tešínska

Dnešný Český Tešín a poľský Tešín bolo pôvodne jedno mesto. Spory s Poľskom o toto územie trvali do roku 1920, kedy došlo k rozdeleniu mesta.

  1. Benešove dekréty

Súčasťou Benešových dekrétov bol takisto nútený odchod Nemcov z nášho územia. To bola po druhej svetovej vojne vskutku zásadná zmena, hoci dodnes panujú pochybnosti o tom, či sme vtedy nepotrestali nevinných civilistov.

  1. Dĺžka života

V tejto oblasti došlo k veľkej zmene. Uvádza sa, že pred sto rokmi trval v Československu priemerný ľudský život asi 50 rokov, dnes sa toto číslo pohybuje okolo osemdesiatky. Či ide o starnutie obyvateľstva, alebo o predlžovanie ľudského života, necháme na vás.

  1. Dôchodok

S dĺžkou života súvisí aj vek odchodu do dôchodku, ktorý sa neustále posúva smerom hore. Niektorí už s dôchodkom pre istotu nepočítajú vôbec.

  1. Technologický pokrok

Nádeje mnohých z nás sa aj preto obracajú k dnešným technológiám, o ktorých ešte určite bude reč. Stroj času ešte zatiaľ nemáme, takže prvým Čechoslovákom nemôžeme ukázať, aká doba je dnes. Od dôb Alberta Einsteina však už existujú teórie o určitých možnostiach v časopriestore.

  1. Priemysel

Prebieha takzvaná 4. priemyslová revolúcia, niekedy označovaná ako Priemysel 4.0. Tá so sebou nesie automatizáciu výroby a zmeny na trhu práce. Jej súčasťou je napr. internet vecí či digitálna ekonomika.

  1. Telefón

Telefón bol v roku 1918 úplne iným predmetom, v porovnaní so súčasnými telefónmi, ktoré už skôr zaujali miesto vreckových počítačov. Prešli vývojom od tehly cez čo najmenšie vreckové verzie, až po dnešné dotykové „obkladačky.”

  1. Počítač

Pred sto rokmi nemal v Československu osobný počítač nikto, dnes ho má takmer každý. Samotné počítače sa neustále vyvíjajú, a čo bolo včera novinkou, dnes už zapadá prachom.

  1. Jedlo

Dnešné rýchle občerstvenia, hamburgery a ďalšie dobroty, ktoré sú v mestách doslovne na každom rohu, značne kontrastujú s dobou na začiatku československého pohostinstva.

  1. „Éčka”

Lacnejšie, trvanlivejšie a chuťovo výraznejšie potraviny sú spojené s obrovskou spotrebou aditív, teda tzv. „éčok.” Vrece sa s nimi u nás roztrhlo po roku 1989 spolu s príchodom nadnárodných korporácií.

  1. Obezita

Táto zmena asi nikoho nepoteší. Obezita je u nás stále väčší a väčší problém. Už v roku 2010 sa hovorilo o tom, že obezitou trpí v Čechách každý piaty človek.

  1. Vianoce

Už počas prvej republiky sa začali objavovať prvé náreky nad konzumnou podobou vianočných sviatkov. To, ako veľmi sa táto zmena prehĺbila, necháme na vás.

  1. Sneh

K Vianociam neodmysliteľne patrí aj sneh. Toho je však podľa mnohých pamätníkov i mladších ľudí čím ďalej, tým menej.

  1. Autonehody

Bohužiaľ, autonehôd vďaka globálnemu otepľovaniu či „len” úbytku snehu neubudlo, ako by sa mohlo zdať. Samozrejme sa to dalo čakať, keďže máme tisíckrát viac áut. Podľa štatistík zomrelo v roku 2017 len na českých cestách viac než 500 ľudí, čo je však najmenej od roku 1960.

  1. Lesy

Naši susedia Česi dosiahli pred niekoľkými rokmi historicky najvyšší percentuálny podiely lesov v krajine od dôb Márie Terézie. Dúfajme, že sa tento trend presunie aj k nám.

  1. Spotreba elektriny

V Čechách stúpla spotreba elektriny za posledných 100 rokov 74-krát. Ťažiari Bitcoinu pritom vraj spotrebujú viac energie, než celé Slovensko.

  1. Detská práca

Zatiaľ čo dnes je detská práca (s výnimkou krátkodobej brigády) považovaná za niečo neprijateľné, ba dokonca trestné, pred sto rokmi bola detská práce pomerne bežná. Naši starí rodičia si tak zrejme ešte pamätajú na časy, kedy deti nielen tvrdo pracovali, ale takpovediac slúžili ako majetok. Samozrejme, že záležalo aj na rodičoch, ako k svojim deťom pristupovali, avšak všeobecne povedané, v tomto smere prišlo k veľkému zlepšeniu.

  1. Panelové domy

Ich počiatky siahanú do Holandska a datujú sa na obdobie po 1. svetovej vojne. U nás sa stavali od 50. rokov minulého storočia, pričom sa uvádza, že mali mať životnosť len asi 40 rokov. Dnešná cena nehnuteľností ukrutným spôsobom narástla, no napriek tomu to vyzerá tak, že mnohé z týchto panelových domov už presiahli „minimálnu trvanlivosť.”

  1. Internet

S príchodom internetu v roku 1987 sa zmenil celý svet, Československo nevynímajúc. Dnešná generácia sa bez neho už nezaobíde. Je nutné však dodať aj to, že bez internetu by nebol ani tento článok, Kryptomagazín, Bitcoin a kryptomeny.

  1. Médiá

Aj médiá prešli veľkými zmenami. Počas prvej republiky prvé miesto v oblasti médií obsadili noviny, bola to doba čitateľov. Dnešné noviny si prečítame na digitálnej čítačke, správy si pozrieme na telefóne a všetku hudbu zmestíme do miniatúrneho iPodu. Napriek tomu sa nám na tých médiách občas niečo nezdá. Reklama vyskakuje z každého rohu, seriály strácajú kvalitu a na to, aby človek našiel nezaujatého investigatívneho novinára, je potrebná celá veda. Alebo to vidíme až príliš čierno?

  1. Komunizmus

Československo si okrem nacistickej okupácie prešlo aj dlhoročným komunizmom. Aj keď tu komunisti povystrájali všeličo, neboli po revolúcii ilegalizovaní. Možno preto, lebo by sa potom mimo zákon ocitla aj veľká časť našich súdruhov… teda, občanov.

  1. Európska únia

Veľkou zmenou je bezpochyby aj náš vstup do Európskej únie. Na rozdiel od našich bratov Čechov sme navyše vymenili korunu za euro.

  1. Rozkrádanie

Mysleli ste si, že sa na váš nezabudne? Omyl! Po prežuvatí a vypľutí komunistov sa našla celá trieda výrastkov a politických hyen, ktoré tu zanechali nemalé škrabance, tunely, korupčné škandály a jazvy. Ak máte záujem, napíšte nám do komentárov, môžeme venovať tejto téme celý článok.

Len na pamiatku… napr. lietadlá Vlasty Parkanovej, Kubiceho správa, kauza Gorila, privatizácia, amnestia Václava Klausa (vrátane káuz závažnej hospodárskej kriminality), financovanie poslancov VV, kauza Drobil, Pandury, Biolieh, ProMoPro Alexandra Vondru, 500 tisíc a Čuňek, OKD, Opencard, Gross, D-47, IZIP, Gripen, ovplyvňovanie ČT, Zeman, Ruml, Kožený na Bahamách, Bašternák a Bonaparte,… to snáď nemá koniec!

  1. Sloboda

Náš zoznam nemôžeme skončiť inak než slobodou. Sloboda je jednou z najcennejších vecí, ktoré človek má. Už Masaryk, prvý prezident Československa, povedal:

„Demokracia znamená, že každý občan môže vysloviť slová francúzskeho monarchu: Štát som ja. Alebo skromnejšie: Aj ja som štát.”

Dúfajme teda, že si to budeme môcť povedať aj v budúcnosti. Mnoho našich predkov totiž v priebehu storočnej histórie našej donedávna spoločnej republiky také šťastie nemalo.

Záver

K oslavám stého výročia od založenia republiky určite patria spomienky. Mnohí z nás počas osláv (i mimo nich) radi siahneme po nejakom pivku, niekto aj po niečom tvrdšom. To sme však do našich zmien radšej nezahrnuli, nie sme si totižto istí, či v tomto smere k nejakej zmene prišlo. Prohibícia počas volieb u nás síce platila až do roku 1990, ale aj vtedy sa nám zdalo, že sa nás niekto snaží opiť vodou. Tak k tomu poháriku, aby to bolo na zdravie, a nie na zdravotníctvo! Pretože keď nejde o život, tak ide o… Buďme teda vďační za to, že sa naše národy dožili tohto výročia, a poprajme si spoločne ďalších sto rokov bratskej lásky.

Tento článok je preložený z českého originálu, ktorý pre Vás pripravil Kytka.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

 

Anycoin pc bannertxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.