Zvyšovaním daní si štát nepomôže. Odborník navrhuje zrušenie 13. dôchodkov a ďalších dávok

  • Ak by došlo k prijatiu štyroch navrhovaných opatrení, štát by ušetril zhruba 1,3 miliardy eur ročne.
  • Úspory je možné nájsť aj vo verejnej správe.
Ekonomika Zvyšovaním daní si štát nepomôže
Zvyšovaním daní si štát nepomôže. Zdroj: Shutterstock.com/Studio Romantic, earth phakphum
BitmarketsBitmarkets

Návrhy analytika sa občanom pravdepodobne páčiť nebudú, pretože určitá skupina by ich pocítila na poklese svojho príjmu. O konsolidácii však nemožno hovoriť, pokiaľ by následky nikto nepocítil.

Práve preto vnímam ako primárny cieľ úspor opatrenia, ktoré ponechajú ľuďom iné možnosti, ako si nahradiť výpadok príjmov. Ak napríklad skrátime dĺžku trvania poberania vyšších prídavkov na dieťa, síce nepodporíme mladé rodiny, ale na druhej strane majú stále možnosť zabezpečiť si alternatívny zdroj príjmu skorším opätovným zapojením sa do pracovného procesu.

Pokiaľ sa dôchodky valorizujú, 13. dôchodok by automatickou dávkou byť nemal. Ak by sa však ekonomike darilo a dlh by bol na úrovni zhruba 40 % HDP, priestor by tu na to bol. Aj napriek tomu, že v súčasnosti sa našej ekonomike darí, budúcnosť je ohrozená. V prípade, že nedôjde k prijatiu opatrení, Slovensku bude hroziť scenár Grécka.

Ak by došlo k prijatiu štyroch navrhovaných opatrení (zrušenie 13. dôchodkov a rodičovských dôchodkov, úprava prídavkov na dieťa a zmena automatickej valorizácie miezd v štátnych službách), štát by ušetril zhruba 1,3 miliardy eur ročne.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
txbSolaxy mobil banner
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.