Zvyšovanie cien alebo koniec. Malé podniky bojujú o prežitie kvôli transakčnej dani

  • Malé kaviarne pre transakčnú daň prepúšťajú brigádnikov a zvažujú ukončenie podnikania.
  • Väčšie podniky zvyšujú ceny, malé prevádzky v chudobných regiónoch nemôžu.
  • Analytici varujú, že transakčná daň poškodí ekonomiku a zvýši infláciu.
Ekonomika Zvyšovanie cien alebo koniec
Zvyšovanie cien alebo koniec. Zdroj: shutterstock.com/Master1305, Maderla
Coinfactory PC banerBitmarkets

Zavedenie transakčnej dane od apríla 2025 vyvolalo vlnu problémov najmä u malých podnikateľov. Menšie prevádzky v chudobnejších regiónoch čelia existenčným ťažkostiam, zatiaľ čo väčšie spoločnosti jednoducho navýšia ceny, uvádza denník Pravda.

„Tento nový poplatok nás zasiahne veľmi citeľne. Po nedávnom zdražení kvôli dani zo sladených nápojov už nemôžeme ďalej zvyšovať ceny, lebo zákazníci reagovali na predchádzajúce zdraženie veľmi negatívne,” vysvetľuje Renáta Ďordevič Sekeráková, ktorá vlastní kaviareň My Way Café v Rimavskej Sobote.

Koniec brigádnikom?

Jej príbeh ukazuje krutú realitu malých prevádzok v ekonomicky slabších oblastiach. „Kvôli transakčnej dani si už nemôžeme dovoliť zamestnávať brigádnikov a pravdepodobne prepustíme aj tých, ktorých teraz máme,” dodáva majiteľka s ľútosťou, pretože v regióne už tak ľudia ťažko hľadajú prácu.

Väčšie podniky volia inú cestu. „Táto daň nám zvýši ročné náklady približne o stotisíc eur. Preto musíme adekvátne upraviť ceny našich výrobkov,” priznáva Slavomír Moravčík z Liptovských pekární a cukrární. Odhaduje, že ich produkty zdražejú o 0,5 až jedno percento.

Malá kaviareň v Rimavskej Sobote však takúto možnosť nemá. „Naši zákazníci veľmi citlivo reagujú na každé zdraženie, pretože žijeme v oblasti, kde ľudia nemajú nazvyš,” objasňuje Ďordevič Sekeráková. Návštevu kaviarne považujú miestni za luxus, ktorý si pri rastúcich cenách odpustia ako prvý.

Majiteľka otvorene priznáva obavy o budúcnosť svojho podniku. „Ak nedokážeme situáciu vyriešiť na úkor našich marží a pracovných miest, budeme musieť zdražiť. Vtedy sa bojím, že si ľudia začnú variť kávu doma a my budeme musieť zatvoriť,” hovorí s obavami.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Vláda obhajuje, koalícia sa háda

Ministerstvo financií už spustilo vysvetľovaciu kampaň. Na sociálnych sieťach objasňuje podnikateľom, ako správne čítať bankové výpisy. „Daň z finančných transakcií predstavuje 0,4 percenta z každej odchádzajúcej platby z podnikateľského účtu, maximálne však 40 eur za transakciu,” informuje rezort.

Premiér Robert Fico (Smer) pri predstavovaní konsolidačných opatrení vlani v septembri vyjadril nadšenie z tejto dane. Jeho ministerstvo financií od nej očakáva príjem v stovkách miliónov eur ročne.

V koalícii však panuje nezhoda. Podpredseda parlamentu Andrej Danko (SNS) opakovane volá po zrušení transakčnej dane. „Aj v koalícii vidím ľudí, ktorí túto daň odmietajú. Teraz už všetko závisí len od Roberta Fica,” vyhlásil Danko v televíznej diskusii.

Ekonómovia bijú na poplach

Odborníci upozorňujú na škodlivosť novej dane. Transakčná daň poškodzuje ekonomiku. Znevýhodňuje slovenských podnikateľov, podporuje platby v hotovosti, motivuje k využívaniu zahraničných bankových účtov a nakoniec zvýši infláciu,” varuje Matej Horňák, analytik Slovenskej sporiteľne.

Čoraz väčší problém

Slovensko podľa jeho slov už predtým zaostávalo v konkurencieschopnosti a transakčná daň tento problém ešte prehlbuje. Analytik pripomína, že nemzdové náklady firiem na Slovensku patria k najvyšším v EÚ – tvoria 28,2 percenta celkových nákladov práce, kým priemer EÚ dosahuje len 24,7 percenta.

„Ide o ďalší úder pre slovenských podnikateľov, čo predstavuje vážny problém v čase rastúcej medzinárodnej konkurencie a zhoršujúcej sa ekonomickej situácie,” dodáva Horňák.

Podnikatelia navyše čelia aj ďalším problémom – vyššej DPH, zvýšeným zdravotným odvodom a korporátnej dani, ktorá tento rok stúpla na 24 percent, čím sa stala najvyššou v celom regióne.

Okazio PCCoinfactory mobil baner
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.