Zvládnu Slováci tohtoročnú zimu? Stav zásobníkov plynu hovorí jasne

  • Zásobníky budú pred nadchádzajúcou zimou naplnené do maximálnej miery.
  • Slováci sa tak nemusia báť, že im bude zima.
Off topic Zvládnu Slováci tohtoročnú zimu?
Zvládnu Slováci tohtoročnú zimu? Zdroj: Unsplash/Ilse Driessen, Martin Adams
BitmarketsBitmarkets

Pred začiatkom dvojdňovej konferencie Technické výzvy slovenského plynárenstva v Žiline výkonný riaditeľ Slovenského plynárenského a naftového zväzu (SPNZ) Richard Kvasňovský oznámil, že zásobníky plynu na Slovensku sú naplnené takmer na 80 percent.

Pre domácnosti a priemyselných odberateľov nebudú pred nadchádzajúcou zimou žiadne problémy s dodávkami. Téme sa venoval portál O peniazoch.sk.

Spoľahlivosť na prvom mieste

Kvasňovský uviedol, že aj v krízových obdobiach slovenské plynárenstvo preukázalo svoju spoľahlivosť ako partner pri zabezpečovaní nepretržitých a bezpečných dodávok plynu pre svojich odberateľov, či už ide o priemyselné subjekty, alebo domácnosti.

Podľa neho sa táto záruka nemení. Zásobníky budú pred nadchádzajúcou zimou naplnené do maximálnej miery a dodávky sa garantujú pre všetky segmenty a za všetkých okolností.

Kvasňovský poznamenal, že tohtoročná jarná konferencia v Žiline sa zameriava na technické aspekty rozvoja plynárenstva. Jednou z hlavných tém je úsilie o redukciu metánových emisií. Od polovice tohto roku vstupuje do platnosti nové nariadenie Európskej komisie, ktoré prísne reguluje oblasť metánových emisií.

To zavádza nové povinnosti pre plynárenské spoločnosti v oblasti monitorovania, detekcie, vykazovania a znižovania emisií metánu.

Ako uviedol aj samotný výkonný riaditeľ SPNZ, metánové emisie majú v slovenskom plynárenstve relatívne malý vplyv.

Aktívne pracujeme na ich znížení. V súčasnosti predstavujú len 0,6 percenta zo všetkých emisií produkovaných na Slovensku. Slovenské spoločnosti sa k tejto problematike postavili aktívne a hlavný distribútor už teraz splňuje všetky požiadavky novej legislatívy.

Na konferencii sa zúčastní takmer osemdesiat odborníkov zo Slovenska, Česka a Nemecka, ktorí budú diskutovať o rôznych témach vrátane IT výziev v slovenskom plynárenstve, technických inováciách v oblasti vykurovania a prevádzky plynovodných sietí, ako aj o využití vodíka v plynovodnej infraštruktúre.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Využívanie zemného plynu a ropy poklesne minimálne

Predpokladá sa, že celosvetové využívanie zemného plynu a ropy poklesne do roku 2050 len minimálne. Na odbornej konferencii Technické výzvy slovenského plynárenstva v Žiline to uviedol poradca Prezídia Slovenského plynárenského a naftového zväzu Ján Klepáč.

Tieto závery vyplývajú zo správy, ktorú v Paríži koncom minulého roka zverejnila Medzinárodná energetická agentúra (IEA).

Klepáč upozornil, že i napriek námietkam niektorých firiem sa očakáva, že vrchol využívania fosílnych palív nastane v roku 2030:

Spotreba uhlia dramaticky klesne, avšak pre obdobie do roku 2050 IEA predpokladá, že využívanie zemného plynu a ropy poklesne len na 97 percent ich úrovne z roku 2030. Tento fakt zdôrazňuje dôležitosť ďalších investícií do fosílnych palív, aby sme zachovali bezpečnosť dodávok energií.

txbBest Wallet mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.