Zrážka neutrónových hviezd – Takto vyzerá vesmírny ohňostroj!

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Vesmír. Neustále ho sledujeme, skúmame a zisťujeme aký je úchvatný. Na druhej strane je však veľmi nebezpečný, pričom môžeme poukázať hlavne na čierne diery. V tomto článku sa však zameriame na „vesmírny ohňostroj”, ktorý je výsledkom zrážky dvoch neutrónových hviezd.

Prvé objavy

Pred dvoma rokmi astronómovia prvýkrát pozorovali zrážku dvoch neutrónových hviezd, ktoré vytvorili gravitačné vlny a svetlo. Ďalšími produktmi tejto veľkej zrážky boli ťažké prvky, ako zlato, platina a olovo. Tieto prvky boli rozptýlené po celom vesmíre v kilonove, ktorá je podobná supernove.

Pretože prvá pozorovaná kolízia neutrónových hviezd sa práve udiala len nedávno – v roku 2017, astronómovia stále nechápu, čo sa v tomto procese presne deje. Predmetom bádania sú aj produkty tejto explózie. Použitím údajov z nástroja X-shooter na ďalekohľade European Southern Observatory v Čile mohli astronómovia od roku 2017 po kolízii s neutrónovými hviezdami identifikovať chemický prvok stroncium, ktorý bol vo vesmíre rozptýlený.

Nedávny výbuch

Práve stroncium je prvok, ktorý astronómovia teraz objavili. Tento ťažký prvok bol čerstvo vyrobený po zrážke. A tento objav dodáva dôkazy, ktoré naznačujú, že fúzie neutrónových hviezd môžu vytvárať ťažké prvky nájdené v celom vesmíre.

„Opätovným analyzovaním údajov z roku 2017 pri fúzii sme teraz identifikovali stopu jedného ťažkého prvku, stroncia, v tejto ohnivej guli. To dokazuje, že zrážka neutrónových hviezd vytvára tento prvok vo vesmíre,” uviedol Darach Watson, hlavný vedecký autor Univerzity v Kodani v Dánsku.

Neutrónové hviezdy sú najmenšie vo vesmíre a majú priemer porovnateľný s veľkosťou mesta ako Chicago alebo Atlanta. Sú to zvyšky supernovy. Majú však obrovskú hustotu. Predstavte si naše Slnko, stlačené do veľkosti veľkého mesta, pričom hmotnosť ostane nezmenená. A teraz si predstavte, čo sa stane, ak sa takéto dve neutrónové hviezdy navzájom prudko zrazia. Poďme sa teraz pozrieť na simuláciu takejto zrážky – Takto vyzerá poriadny vesmírny ohňostroj!

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.