- Ak máte tento liek doma, nemali by ste ho užívať.
- ŠÚKL zároveň informuje, že na trhu sú dostupné aj iné lieky s rovnakým liečivom.
Štátny ústav pre kontrol liečív Slovákom odporúča, aby si skontrolovali svoje lekárničky. Na slovenskom trhu sa totiž nachádza liek, ktorý je podľa ústavu nevhodný a má isté nedostatky. ŠÚKL ďalej upozorňuje, že tento liek by ste nemali užívať.
Ide o liek, ktorý sa používa na liečbu problémov s orgánmi nazývanými paratyreoidné (prištítne) žľazy. Konkrétne je to liek s názvom Cinacalcet Reddy 30 mg filmom obalené tablety, tbl flm 28×30 mg, s kódom ŠÚKL: 8929D.
Stiahnutie z trhu sa týka iba šarže s číslom B2203639 a dátumom exspirácie 07/2025. „Dôvodom je nedostatočná kvalita lieku – prítomnosť nitrózoamínovej nečistoty v liečive nad povolený limit. Liek sa sťahuje z úrovne distribučných spoločností, lekární a zdravotníckych zariadení,” upresňuje ŠÚKL.
Liek Cinacalcet Reddy 30 mg je vhodný pre deti aj dospelých. U detí sa používa na liečbu sekundárnej hyperparatyreózy pri závažnom ochorení obličiek. Pri dospelých slúži na liečbu rovnakého ochorenia alebo na zníženie vysokých hladín vápnika v krvi.
ŠÚKL zároveň informuje, že na trhu sú dostupné aj iné lieky s rovnakým liečivom. Ak tento liek užívate a máte doma šaržu, ktorá bola stiahnutá, kontaktujte alebo navštívte svojho lekára, aby vám predpísal vhodnú náhradnú liečbu.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Lekárne opäť bojujú s nedostatkom liekov
Lekárne opäť čelia nedostatku liekov. Niektoré z týchto liekov dokonca nemajú náhradu, čo môže vážne ohroziť zdravie pacientov. Tento problém sa stáva čoraz častejším.
Ak v lekárni nenájdete svoje lieky, zvyčajne skúsite inú lekáreň. V súčasnosti však tento postup nemusí byť úspešný, pretože lekárne hlásia rozsiahle výpadky. Denne musia odmietať pacientov, najmä tých s receptmi na antibiotiká. Poukazuje na to portál tvnoviny.sk.
Miroslava Snopková, viceprezidentka Slovenskej lekárnickej komory, uviedla: „Či už ide o tablety pre dospelých, alebo sirupy a suspenzie pre detských pacientov, evidujeme nedostatok niektorých antidiabetík, teda liekov pre pacientov s cukrovkou.”
Okrem toho, chýbajú aj ďalšie lieky, ktoré užívajú pacienti s chronickými ochoreniami. Zatiaľ čo niektoré z týchto liekov je možné nahradiť produktom iného výrobcu, nie je to možné vo všetkých prípadoch. Tento fakt môže predstavovať riziko pre pacientov, čo zdôrazňujú aj lekárnici.
Takéto časté výpadky však už nie sú ničím neobvyklým – naopak, stali sa bežným javom. Štátny ústav pre kontrolu liečiv tvrdí, že za opakujúcimi sa výpadkami liekov je stále pandémia.
Jana Matiašová, hovorkyňa ŠÚKL, vysvetľuje: „V 90. rokoch sa väčšina výroby presunula do Indie a Číny. Počas pandémie sme zistili, že toto rozhodnutie prinieslo problémy, pretože India obmedzila vývoz účinných látok do Európy.”