- Najkritickejšia situácia je na Záhorí, kde miestne potoky spôsobili značné problémy.
- Poisťovne sú pripravené na zvýšený počet hlásení škôd spôsobených dažďom a povodňami.
- Pri zatopení auta je dôležité neštartovať motor a kontaktovať poisťovňu kvôli škodám.
- Čo najskôr kontaktujte poisťovňu a nahláste škodu – online, telefonicky alebo cez svojho obchodníka.
- Zdokumentujte poškodenia fotografiami a priložte ich k hláseniu škody.
- Po zdokumentovaní rozsahu škôd môžete začať s odstraňovaním následkov a opravou majetku.
- Ak je nutné zabrániť väčším škodám alebo z hygienických dôvodov, môžete začať s opravami aj bez predchádzajúceho kontaktu s poisťovňou.
- V prípade potreby môžete požiadať o vyplatenie zálohy na opravu.
Tieto informácie pomôžu obyvateľom Slovenska lepšie sa vyrovnať s následkami povodní a efektívne riešiť vzniknuté škody na majetku.
Na Slovensku stále platia výstrahy
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) varuje pred kulminácii Dunaja v Bratislave a Devíne, ktorá potrvá do stredy (18. 9.). Situácia je obzvlášť kritická v dolnej časti slovenského úseku pod vodným dielom Gabčíkovo, kde sa predpokladá ešte výrazný vzostup vodných hladín.
SHMÚ na svojom webe informuje, že celý úsek Moravy by sa mal pri vysokom vodnom stave s prebiehajúcou kulmináciou ustáliť. Očakáva sa ustávanie zrážok a miestami, najmä v severnej polovici krajiny, zmenšovanie oblačnosti.
„Za posledných 24 hodín sa vyskytli zrážky z prehánok a dažďa na celom Slovensku s najvyššími úhrnmi na Záhorí a v oblasti Malých Karpát v rozsahu dva až 16 milimetrov (mm), v povodí horného Váhu, Hrona a Popradu do 23 mm, na ostatnom území do 10 mm,” uvádza portál Teraz.sk.