Znepokojivá správa z NBS: Slovensko čakajú náročné roky

  • Slovenská ekonomika v roku 2024 porastie pomalšie, než sa čakalo.
  • Národná banka znížila odhad rastu na 2,3 % a varuje pred vyššou infláciou.
  • Bez modernizácie a reforiem hrozí strata konkurencieschopnosti.
Novinky Slovensko čakajú ťažké roky
Slovensko čakajú ťažké roky. Zdroj: shutterstock.com/Natanael Ginting
BitmarketsFlockers mobil

Národná banka Slovenska predstavila svoju zimnú predikciu, podľa ktorej by slovenská ekonomika mala v roku 2024 dosiahnuť rast 2,3 %, čo predstavuje mierne zrýchlenie oproti tohtoročným 2,1 %. Banka zároveň očakáva dočasné zvýšenie inflácie nad 4 % z aktuálnych 3,2 %. Tieto predpovede sú nižšie v porovnaní s jesennou prognózou, ktorá počítala s rastom 2,5 % a infláciou 5 %.

Guvernér NBS Peter Kažimír upozornil, že bez vládnej pomoci s cenami energií by inflácia mohla vystúpiť až k 5 %. „Hoci vládne opatrenia v oblasti cien energií domácnostiam reálne pomôžu, zároveň predstavujú nemalú záťaž pre verejné financie,” poznamenal s dôrazom na potrebu časového obmedzenia a adresnosti takejto pomoci.

Výzvy pre európsku ekonomiku

Ekonomická situácia v Európe čelí významným výzvam. Tradičné piliere ako export a spotreba domácností postupne slabnú. Výkonný riaditeľ NBS Michal Horváth poukázal na to, že „drahé energie, prebujnená regulácia, starnúce obyvateľstvo a dlhé roky zanedbané investície aj do vedy a výskumu spôsobujú to, že strácame vo svete konkurencieschopnosť.”

Nižšie úrokové sadzby

Kľúčové pre budúci rast budú nové investície do infraštruktúry, technológií, vedy a inovácií. Guvernér Kažimír zdôraznil, že „nižšie úrokové sadzby môžu poskytnúť určitý priestor na nadýchnutie, ale nemôžu nahradiť nevyhnutné reformy, inovácie a investície.”

 

V oblasti zamestnanosti NBS predpovedá stabilnú situáciu. Významným faktorom zostáva starnutie obyvateľstva, pričom straty pracovných miest spôsobené slabším ekonomickým výkonom by mali byť len dočasné. Nedostatok pracovnej sily je kompenzovaný príchodom zahraničných pracovníkov, čo sa podľa Kažimíra stane „nevyhnutnosťou spolu s negatívnym faktorom starnutia obyvateľstva.”

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Pozitívnym aspektom zostáva relatívne vysoký rast miezd, ktorý by mal podporovať spotrebu domácností. Krátkodobo ekonomiku podporujú aj investície v automobilovom priemysle a čerpanie európskych fondov, no ich vplyv bude obmedzený. NBS varuje, že v druhej polovici tejto dekády môže dôjsť k výraznému spomaleniu potenciálneho rastu, ak sa nepodarí modernizovať ekonomiku.

Kvakomat PC bannerAnycoin mobil banner