Zmizne z obchodov základná potravina? Na banány útočí klimatická kríza

  • Viac než 400 miliónov ľudí získava z banánov štvrtinu svojich denných kalórií.
  • Do roku 2080 sa môže plocha vhodná na pestovanie banánov zmenšiť o 60 percent.
  • Hubové choroby ako panamská choroba ničia celé banánové plantáže bez možnosti obnovy.
Ekonomika Na banány útočí klimatická kríza
Na banány útočí klimatická kríza. Zdroj: shutterstock.com/BearFotos, ViDI Studio
Coinfactory PC banerOkazio mobil

Banány, ktoré milióny ľudí konzumujú každý deň, čelia vážnemu ohrozeniu. Klimatické zmeny a rastúci počet škodcov spôsobujú, že táto plodina môže v budúcnosti z pultov obchodov postupne vymiznúť.

Viac než 400 miliónov ľudí po celom svete získava z banánov až štvrtinu svojich denných kalórií. Táto štvrtá najdôležitejšia plodina na svete však zápasí s čoraz väčšími problémami v hlavných pestovateľských oblastiach, čo ohrozuje celosvetové zásoby. Vyplýva to z analýzy Christian Aid.

Katastrofa pre pestovateľov

„Naše banánové úrody hynú. Stromy sa lámu a odumierajú,” vysvetľuje Aurelia, pestovateľka z Guatemaly. „Vedci predpovedali, že sa to stane v budúcnosti, ale prišlo to oveľa skôr. Nestaráme sa dostatočne o našu planétu a ekosystémy, čo ma veľmi znepokojuje kvôli našim deťom a vnúčatám. Obávam sa, že situácia sa ešte zhorší a my prídeme o celú plantáž. Pre mňa by to znamenalo katastrofu.”

Väčšina banánov na export patrí k jedinej odrode – Cavendish, ktorú pestovatelia vybrali pre jej vysokú úrodnosť. Táto genetická jednotvárnosť však robí plodinu extrémne zraniteľnou. Európa a USA dovážajú banány prevažne z Latinskej Ameriky, pričom práve túto oblasť klimatické zmeny zasiahnu najvýraznejšie.

Odborníci varujú, že do roku 2080 sa môže plocha vhodná na pestovanie exportných banánov zmenšiť až o 60 percent. Krajiny ako India a Brazília zaznamenajú do roku 2050 výrazný pokles úrody, podobne ako významní exportéri – Kolumbia a Kostarika.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Hubové ochorenia sa šíria rýchlejšie

Klimatické zmeny nielen priamo poškodzujú podmienky na pestovanie banánov, ale podporujú aj šírenie hubových chorôb. Čierna listová pleseň dokáže znížiť schopnosť rastlín vykonávať fotosyntézu až o 80 percent. Táto pleseň sa výborne darí vo vlhkom prostredí, čo robí banánovníky zraniteľnými počas nepravidelných dažďov a záplav.

Ďalšiu vážnu hrozbu predstavuje panamská choroba (Fusarium Tropical Race 4), ktorá sa v posledných rokoch rozšírila po celom svete. Táto choroba sa šíri pôdou a po infekcii už pestovatelia nemôžu na danom mieste pestovať banány odrody Cavendish.

„Choroba sa už rozšírila z Blízkeho východu cez juhovýchodnú Áziu, Indiu a Afriku. V roku 2019 ju objavili v Kolumbii, v roku 2021 v Peru a v roku 2023 vo Venezuele,” upozorňujú výskumníci.

Vplyvy na spoločnosť a životné prostredie

Pestovatelia pestujú väčšinu banánov v monokultúrach s minimálnou genetickou rozmanitosťou. Komerčné banánové plantáže preto potrebujú veľké množstvo agrochemikálií vyrobených z fosílnych palív. Emisie z týchto palív ďalej prispievajú ku klimatickým zmenám, čím vzniká začarovaný kruh.

Tanzánia a Guatemala patria medzi najviac ohrozené krajiny

V Tanzánii, druhom najväčšom producentovi banánov v Afrike, predstavujú banány štvrtú najdôležitejšiu plodinu pre obživu a príjem viac než 30 percent obyvateľstva. Produkcia však čelí vážnym problémom vrátane nepredvídateľných zrážok a zvýšeného výskytu škodcov a chorôb.

Guatemala, štvrtý najväčší svetový exportér banánov, vykazuje mimoriadnu zraniteľnosť voči klimatickým rizikám. Až 83,3 percent regiónov, ktoré vytvárajú HDP krajiny, leží v rizikových oblastiach. Guatemala patrí medzi päť krajín, ktoré najviac postihujú extrémne poveternostné javy vrátane záplav a hurikánov.

txbCoinfactory mobil baner
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.