Zmena v zákone: Látka, ktorou si Slováci navodzovali euforický stav, je už nelegálna

  • Novela zákona, ktorá vstupuje do platnosti, stanovuje prísne sankcie za predaj, distribúciu či držbu týchto látok.
  • Odborníci z rezortu zdravotníctva zdôrazňujú závažné riziká spojené s užívaním týchto látok.
  • Koncom minulého roka zaznamenal Národný ústav detských chorôb nárast prípadov intoxikácie detí touto látkou.
Novinky Látka, ktorú si Slováci bežne kupovali, je už nelegálna
Látka, ktorú si Slováci bežne kupovali, je už nelegálna. Zdroj: Shutterstock.com/Alena Lom
Okazio PCKvakomat mobil

Slovensko sprísňuje kontrolu nad psychoaktívnymi látkami. Od 1. novembra 2024 sa do zoznamu zakázaných omamných a psychotropných látok pridávajú tri nové položky – HHC, HHC-P a HHC-O. Tieto látky boli doposiaľ v právnom vákuu a predávali sa voľne dostupné v špecializovaných automatoch po celej krajine, píše portál Čas.sk.

„Látka HHC sa na slovenskom trhu etablovala ako legálna alternatíva ku konope s obsahom THC, pričom jej účinky sú podľa dostupných vedeckých poznatkov takmer totožné,” vysvetľuje ministerstvo zdravotníctva vo svojom stanovisku k novele zákona o omamných látkach a psychotropných látkach.

Vzniknúť môže aj závislosť

Odborníci z rezortu zdravotníctva zdôrazňujú závažné riziká spojené s užívaním týchto látok. Prebiehajúce výskumy jasne poukazujú na významný návykový potenciál HHC a príbuzných substancií. Užívanie týchto látok môže viesť k vzniku psychickej i fyzickej závislosti, ktorá sa prejavuje závažnými zmenami v správaní jedinca a môže mať dramatické dopady na zdravotný stav aj sociálne vzťahy.

 

Znepokojujúca je najmä situácia v súvislosti s ohrozením mladistvých. Koncom minulého roka zaznamenal Národný ústav detských chorôb alarmujúci nárast prípadov intoxikácie detí látkou HHC. Práve voľná dostupnosť týchto látok prostredníctvom predajných automatov, ktoré boli často umiestnené na frekventovaných miestach, predstavovala podľa odborníkov významné riziko pre deti a mladistvých.

Problém spočíval najmä v tom, že tieto automaty nemali prakticky žiadnu kontrolu nad vekom kupujúcich. Ktokoľvek, vrátane maloletých, si mohol zakúpiť produkty s obsahom HHC. Mnohí užívatelia si neuvedomovali, že hoci išlo o legálnu látku, jej účinky môžu byť rovnako nebezpečné ako pri nelegálnych drogách.

Novela zákona, ktorá vstupuje do platnosti, stanovuje prísne sankcie za predaj, distribúciu či držbu týchto látok. Prevádzkovatelia automatov budú musieť svoje zariadenia upraviť a odstrániť všetky produkty obsahujúce novo zakázané substancie.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Hrozí až psychotická porucha

Späť
Strana 1/2Ďalej
txbtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.