- Dôchodky Slovákov už nebudú rásť takým tempom ako vlani.
- Rekordné zhodnotenie o viac než štvrtinu z roku 2024 sa tento rok nezopakuje.
- Môže za to najmä nestabilita na trhoch spôsobená Trumpovou politikou.
Marián Búlik varuje:
Pre celosvetový obchod je zavádzanie colných bariér zlou správou. Ak zavádzanie ciel na strane USA bude vyvolávať odvetné kroky na strane Európy a ďalších štátov sveta, dôjde k utlmeniu tempa rastu svetovej ekonomiky. Odhady redukcie tempa rastu svetovej ekonomiky sa pohybujú okolo 1 až 1,5 percenta, čo je výrazné číslo.
Čo môžu sporitelia očakávať
Analytici sa zhodujú, že sporitelia by nemali očakávať podobné výnosy ako v minulom roku. Adam Hrdlička z Partners Asset Management zdôrazňuje, že dlhodobý hrubý výnos globálneho akciového trhu sa pohybuje na úrovni približne osem percent.
Pavel Škriniar, finančný analytik, však ponúka aj pozitívnejší pohľad:
Pri dôchodkovom sporení je v podstate jedno, aký pokles akcie zažijú, pretože sporitelia investujú priebežne každý mesiac a majú pred sebou ešte dlhý čas, kým úspory zmenia na dôchodok. K poklesom a nárastom dôjde ešte veľakrát a pravidelné investovanie je vynikajúci spôsob, ako sa nepopáliť na poklesoch.
Odborníci odporúčajú sporiteľom nesústrediť sa na krátkodobé výkyvy, ale skôr na dlhodobý horizont 10 a viac rokov. Väčšina ľudí si bude sporiť ešte ďalších minimálne 15 rokov, čo poskytuje dostatok času na prekonanie aktuálnych turbulencií na trhoch.