Zlaté časy skončili. Dôchodky Slovákov neporastú tak ako v minulom roku

  • Dôchodky Slovákov už nebudú rásť takým tempom ako vlani.
  • Rekordné zhodnotenie o viac než štvrtinu z roku 2024 sa tento rok nezopakuje.
  • Môže za to najmä nestabilita na trhoch spôsobená Trumpovou politikou.
Ekonomika Dôchodky v druhom pilieri neporastú ako vlani
Dôchodky v druhom pilieri neporastú ako vlani. Zdroj: shutterstock.com/fizkes/Skrypnikov Dmytro
BitmarketsCoinfactory mobil baner

Dôchodky a úspory Slovákov v druhom pilieri vlani zaznamenali rekordné zhodnotenie, no tento rok sa situácia výrazne zmenila. Odborníci varujú, že výnimočné výnosy z roku 2024 sa v tomto roku pravdepodobne nebudú opakovať. Môže za to najmä politika Donalda Trumpa a nestabilita na svetových trhoch.

Podľa analytikov akciové trhy v posledných troch týždňoch výrazne poklesli. Známy index S&P 500 sa prepadol až o 10 percent z historických maxím a pre index Dow Jones bol minulý týždeň najhorší od roku 2023, ako informuje portál Pravda.

Prečo dôchodky neporastú ako vlani

Ekonóm Ján Šebo označil minuloročné zhodnotenie dôchodkových úspor za „úžasné, fantastické a dokonca neopakovateľné”. Indexové fondy, ktoré investujú výlučne do akcií, zaznamenali v roku 2024 výnosy až do 28 percent ročne, čo znamenalo zhodnotenie úspor o viac ako štvrtinu.

Slováci majú v druhom pilieri miliardy

V súčasnosti má približne dva milióny slovenských sporiteľov v druhom pilieri naakumulované úspory vo výške viac ako 17 miliárd eur, čo predstavuje približne 20 percent ročného HDP Slovenska.

Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfianz Slovensko, vysvetľuje: „Vyše 20-percentné ročné nárasty indexov nie sú štandardom a už pred zvolením Donalda Trumpa sa čakalo, že v roku 2025 bude celkový rast akciových trhov jasne nižší.”

Hlavné riziká pre dôchodky v roku 2025

Peter Štadler, generálny riaditeľ finančnej spoločnosti Wealth Effect Management, upozorňuje na dve hlavné riziká pre trhy v tomto roku:

  • Geopolitická neistota spojená s návratom Donalda Trumpa do Bieleho domu.
  • Menová politika, kde pretrvávajúca vysoká inflácia môže prinútiť centrálne banky ponechať vyššie úrokové sadzby dlhšie, než sa očakávalo.

Obchodná vojna medzi USA, Európskou úniou a inými štátmi by mohla spôsobiť mierny prepad na finančných trhoch. Trump už zaviedol 25-percentné clá na európsku oceľ a hliník, pričom EÚ reaguje recipročnými opatreniami.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.