Zlatá éra pre USA: Donald Trump zvažuje zrušiť daň z príjmu

  • Donald Trump plánuje odstrániť daň z príjmu a nahradiť ju clami alebo DPH.
  • Daň z príjmu v súčasnosti tvorí približne polovicu federálneho rozpočtu USA.
  • Zavedenie DPH by USA priblížilo daňovým systémom Európy.
Ekonomika Donald Trump zvažuje zrušiť daň z príjmu
Donald Trump zvažuje zrušiť daň z príjmu. Zdroj: shutterstock.com/Jonah Elkowitz
Okazio PCBitmarkets

Donald Trump zrejme plánuje výrazne zmeniť daňový systém v USA. Naznačil, že hlavné reformy by sa mohli týkať eliminovania federálnej dane z príjmu, a naopak sa zavedú clá a daň z pridanej hodnoty (DPH), uvádza Trend.

Súčasný daňový systém v USA

V súčasnosti je daňový systém v USA založený na federálnej a štátnej úrovni. Federálna vláda získava väčšinu príjmov z dane z príjmu fyzických a právnických osôb, ktoré tvoria približne polovicu federálneho rozpočtu. Existuje tiež daň zo mzdy, ktorá financuje sociálne zabezpečenie a zdravotnú starostlivosť.

Čo sa týka DPH, USA má odlišný prístup, než na aký sme zvyknutí v Európe. Nemajú totiž celonárodnú DPH a namiesto toho sa uplatňuje tzv. daň z predaja, ktorú si určujú štáty a mestá. Údaje z Tax Foundation detailnejšie zobrazujú sadzbu tejto dane podľa štátov. Spotrebiteľ zaplatí túto daň len pri konečnom predaji tovaru a služieb.

Daň z predaja v USA podľa štátov

Daň z predaja v USA podľa štátov. Zdroj: Tax Foundation

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Donald Trump chce zaviesť historické zmeny

Donald Trump sa často odvoláva na časy, kedy boli USA najbohatšou krajinou na svete a fungovali bez dane z príjmu, no s vysokými clami. Novozvolený prezident zvažuje zámenu dane z príjmu za daň zo spotreby, ktorá má ekonomiku zaťažovať údajne menej než priame zdaňovanie príjmov občanov.

Vedeli ste?

Na to, aby Trump plne kompenzoval dieru v štátnom rozpočte spôsobenú zrušením dane z príjmu, by napríklad clá na dovoz predstavovali až 70 %, čo je dlhodobo neúnosné a príliš vysoké číslo.

Ďalšou možnosťou, ako kompenzovať straty z dôvodu zrušenia dane z príjmu, je zavedenie DPH. Ekonómovia tvrdia, že ide o efektívnejší spôsob v porovnaní s colnou politikou. Odhaduje sa, že DPH na úrovni 5 % by mohla za 10 rokov priniesť viac ako 3 bilióny dolárov do federálneho rozpočtu.

Colná politika je rizikovejšia aj z pohľadu medzinárodných vzťahov. Nedávno sme vás informovali, že Trump by mohol touto cestou dokonca zatiahnuť Európu do obchodnej vojny. Hlavnou obavou týkajúcou sa medzinárodného obchodu po znovuzvolení prezidenta je zavedenie vysokých ciel pre tovary z Európskej únie (EÚ).

Ak by sa napokon Trump vybral efektívnejšou cestou DPH, daňový systém by sa výrazne priblížil tomu európskemu. Tak či tak by to spôsobilo vyššie ceny pre dovážané tovary, čím by chránil domáce firmy. Zatiaľ nevieme, aké rozhodnutia naberú účinnosť aj v reálnom svete. V súčasnosti sa o možných zmenách iba diskutuje.

Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

Kvakomat PC bannerBest Wallet mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.