- Živnostníci by nemali podceňovať riziko spojené s podnikateľskými dlhmi.
- Právny systém im poskytuje len obmedzenú ochranu osobných financií.
- Exekútori majú širšie právomoci, než väčšina podnikateľov tuší.
Čo by ste mali vedieť o exekúcii?
Dôležité je vedieť, že banka klienta o exekúcii aktívne neinformuje. Prvú informáciu dostanete od exekútora, ktorý je povinný doručiť upovedomenie o začatí exekúcie. Indíciou môže byť aj zníženie disponibilného zostatku na účte.
Hovorkyňa Tatra banky Simona Miklošovičová upresňuje:
Informáciu o zadržanej čiastke, teda o sume blokovanej na jeho účte klient nájde v mobilnej aplikácii alebo v internet bankingu.
Navyše, treba si dať pozor na to, či sa z blokovaného účtu nesplácajú iné záväzky. Katarína Ragáčová zo Slovenskej sporiteľne upozorňuje:
Pokiaľ je exekúciou blokovaný účet, z ktorého sa spláca úver, môže dôjsť k zablokovaniu splátky na úverový účet a môže to spôsobiť omeškanie so splácaním úveru.
Po zablokovaní účtu má klient obmedzený prístup k svojim peniazom. Nemôže plnohodnotne využívať platobné karty ani vykonávať platby presahujúce hodnotu zostatku po blokácii.
Jediná možnosť je požiadať banku o vyplatenie nepostihnuteľnej čiastky, ktorá podľa zákona môže byť až do výšky 165 eur.
S touto situáciou súvisí aj nová povinnosť živnostníkov, ktorí si musia do konca marca 2025 vyčleniť jeden bankový účet výhradne na podnikateľské účely. Je to pre transakčnú daň, ktorá vstúpi do platnosti od apríla 2025. Za prevody z účtu budú živnostníci platiť 0,4 percenta z transakcie, maximálne 40 eur za jeden prevod.
Pre živnostníkov je preto kľúčové udržiavať si prehľad o svojich finančných záväzkoch a v prípade problémov včas komunikovať s veriteľmi, aby predišli exekúcii a zablokovaniu účtov.