Živnostníci, pozor: Bez varovania môžete prísť o peniaze na osobnom účte

  • Živnostníci by nemali podceňovať riziko spojené s podnikateľskými dlhmi.
  • Právny systém im poskytuje len obmedzenú ochranu osobných financií.
  • Exekútori majú širšie právomoci, než väčšina podnikateľov tuší.
Ekonomika Živnostníci ručia celým svojim majetkom
Živnostníci ručia celým svojim majetkom. Zdroj: shutterstock.com/voronaman
Coinfactory PC banerCoinfactory mobil baner

Živnostníci si musia dávať pozor na svoje financie nielen z hľadiska podnikania, ale aj osobného života. Ak totiž ako živnostník máte dlhy z podnikateľskej činnosti, exekútor vám môže siahnuť nielen na podnikateľský, ale aj na osobný účet. Táto skutočnosť mnohých podnikateľov prekvapí, no vychádza priamo zo zákona.

Prečo živnostníci nie sú v bezpečí?

Ako upozornil portál Finsider, živnostníci pri podnikaní ručia celým svojím majetkom. To znamená, že ak vznikne dlh z podnikateľskej činnosti, napríklad nesplatený úver, exekútor môže pristúpiť k vymáhaniu dlžnej sumy aj z osobného účtu.

Stanislava Kolesárová zo Slovenskej komory exekútorov vysvetľuje proces:

Po doručení poverenia na vykonanie exekúcie exekútor vydá upovedomenie o začatí exekúcie, následne vydá príkaz na začatie exekúcie prikázaním pohľadávky z účtu v banke a po uplynutí lehoty na podanie návrhu na zastavenie exekúcie vydá exekučný príkaz.

Ako sa môžu živnostníci brániť?

Existuje niekoľko spôsobov, ako môžu živnostníci ochrániť aspoň časť svojich financií:

  1. Nepostihnuteľná suma – zákon stanovuje, že určitá čiastka musí ostať nedotknutá. Pri bežných pohľadávkach (napríklad splátky úverov) je chránená suma vo výške 140 percent životného minima. Pri prednostných pohľadávkach je to 100 percent životného minima.
  2. Ochrana prostriedkov na výplaty – ak živnostník zamestnáva pracovníkov, môže byť ochránená suma potrebná na výplaty zamestnancov. Musí však výslovne vyhlásiť, že ide o prostriedky určené na najbližšie výplaty.
  3. Splátkový kalendár – ak nie je možné uhradiť dlh jednorazovo, možno dohodnúť splátkový kalendár. „Ak je uzavretý splátkový kalendár, účet sa odblokuje,” potvrdzuje Kolesárová.
98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
txbOkazio mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.