Investori už niekoľko storočí hľadajú ideálnu investičnú stratégiu, ktorá im pomôže maximalizovať zisky a minimalizovať straty. V súčasnosti majú obchodníci na burzách a profesionálni analytici finančných trhov k dispozícii špičkové nástroje, grafy, metriky, analytiky a dáta z celého sveta. Investičné fondy a spoločnosti investujú nemalé peniaze do platov analytikov, ktorí im majú pomôcť pri realizácii správnych investičných rozhodnutí.
Napriek širokospektrálnosti investičných inštrumentov sme sa dosiaľ nedopátrali k povestnému investičnému zlatému grálu, ktorý by priniesol bohatstvo každému. Pri bližšom pohľade zisťujeme, že vo svete financií popri sebe koexistujú pokojne aj navzájom sa popierajúce sa teórie, analýzy či prognózy. Jeden investor vyhlási, že sme nedosiahli dno, kým iný predikuje presný opak. Do akej miery sú všetky investičné nástroje skutočne užitočné a majú reálne vplyv na finančné výsledky?
Významný ekonomický experiment
Koncom 80. rokov minulého storočia sa odohral jeden experiment, ktorý pomáha odhaliť jeden aspekt investovania, ktorý prehliadajú aj investori na Wall Street. Psychológ Paul Andreassen realizoval jednoduchý experiment so študentmi obchodnej školy MIT. Študentov rozdelil na dve skupiny a každej pridelil investičné portfólio. Jedna skupina mala možnosť sledovať len grafy a podľa toho robiť rozhodnutia. Nemala k dispozícii žiadne ďalšia dáta. Druhá skupina študentov mala k dispozícii akékoľvek dáta, prehľad trhu, mohla čítať Wall Street Journal a sledovať každý deň najnovšie analýzy trhu.
Výsledok experimentu Andreassena prekvapil. Študenti, ktorí nemali žiaden prístup k dátam a len pozerali na grafy, zarobili dvakrát toľko, ako skupina s prístupom k analýzam popredných analytikov a špičkovým finančným denníkom. Experiment ukázal, že čím väčší prístup k informáciám mali študenti, tým horšie rozhodnutia robili a menej si boli nimi istí.
„Následkom toho oveľa častejšie nakupovali a predávali než študenti v prvej skupine, ktorí ani zďaleka neboli takí informovaní. Boli presvedčení, že vďaka všetkým tým vedomostiam dokážu predvídať správanie trhu. Mýlili sa,” upozorňuje publicista Jonah Lehrer v knihe Ako sa rozhodujeme. Hoci sa uvedený experiment nezvykne často v investičných kruhoch spomínať (čo je pochopiteľné…), jeho výsledok je viac ako jasný – príliš veľa informácii o ekonomike a trhoch zhoršuje investičné výsledky.
Čítaj tiež: Inflácia nemusí byť pre trhy s akciami vždy negatívna
Menej je viac
Množstvo dát a informácií nie je zárukou správnej investície. Svoju rolu zohráva rovnako náhoda či trpezlivosť. Náhoda preto, že nikto nevie, ako sa bude trh, kryptomena či akcia správať; a trpezlivosť preto, že akákoľvek stratégia zlyhá, ak sa jej pevne nedržíme. Je kontra produktívne čítať každý deň analýzu na nejakú kryptomenu či akciu, keď nie som schopný držať ju či dokupovať podľa presne stanovenej stratégie.
Pokiaľ sa teda rozhodnete investovať, pamätajte, že vedomosti a množstvo dát z vás ešte nerobia úspešného investora. Úspešná stratégia je tá, ktorá sa realizuje v praxi. Nemusí byť ideálna, ale zväčša funguje, ak sa jej poctivo držíme. Samozrejme, neznamená to, že nie je potrebné urobiť si výskum skôr, ako sa človek pustí do investovania.
Prílišné zaoberanie sa pohybmi na trhu, predikovanie ďalšieho vývoja a špekulovanie, kam až cena klesne/stúpne, zvyšujú však pravdepodobnosť rozhodnutia, ktoré by sme nespravili, pokiaľ by sme sa takejto situácii nevystavovali.
Čítaj tiež: TIP TÝŽDŇA: Oplatí sa investovať do indexu S&P 500? Rozbor ročnej výnosnosti