Získať Bitcoin je každým dňom stále viac a viac zložitejšie. Prečo tomu tak je? Môže sa stať, že sa napríklad za 10 rokov vôbec nedostaneme ku kryptomenám?
Bitcoin je stále ťažšie získať!
Iba za posledný mesiac sa zvýšila náročnosť zisku Bitcoinu o približne 30 %. Dôvodov je niekoľko. Ako hlavný dôvod je obmedzené množstvo kryptomien v sieti a vysoká náročnosť ťaženia (miningu). Počet minerov aj výkon v sieti stále rastú. Aktuálne je to približne 120 Th/s. Rekord bol dokonca takmer 200 Th/s. So zvyšujúcim sa výkonom siete sa stáva oveľa ťažšie dostať sa ku kryptomenám.
Negatívny vplyv na zisk Bitcoinov má aj halving. Ten spôsobuje nárazovú zmenu zisku pre minerov o 50 %. To znamená, že ak by dnes prebehol halving, tak zatiaľ čo včera ste mohli vyťažiť s rovnakým výkonom až 1 Bitcoin, dnes to môže byť približne iba 0,5 BTC. Táto udalosť sa odohráva každé 4 roky a bude sa na BTC opakovať „donekonečna”, až kým sa nevyťaží väčšina Bitcoinov. Potom už ťažiari budú zarábať iba na poplatkoch. Tie síce môžu narastať, ale určite nie do tej miery, aby nastálo pokryli náklady na ťažbu. V budúcnosti možno skôr očakávať, že mining časom ovládne zlomok firiem a pre bežného človeka bude v podstate nemožné sa prostredníctvom ťažby dostať ku kryptomenám.
Prečítaj si aj: Zakladateľ Twitteru opäť útočí na Ethereum a vyzdvihuje Bitcoin!
Čo tak nákup Bitcoinu na burze?
To už je oveľa lepší nápad! Hoci cena BTC bude pravdepodobne stále rásť rovnako ako dopyt, Bitcoiny s veľkou pravdepodobnosťou budeme môcť v pohode nakúpiť aj po výraznom ovládnutí ťažby korporáciami. Treba však povedať, že maximálne množstvo BTC bude iba 21 miliónov kusov. Pokiaľ by sa teda všetkými držiteľmi mincí stali takzvaní hodleri, ktorí nebudú chcieť predávať, už si tak jednoducho Bitcoin nekúpite.
Ak chceš nakúpiť Bitcoin, Ethereum či iné kryptomeny, jednoznačne odporúčame využiť služby burzy Binance. Vytvor si účet cez >>>tento odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky.
Mincí bude vždy dostatok?
Samozrejme, je prakticky nemožné, aby sa niečo podobné stalo. Treba však pripomenúť, že síce Bitcoinov bude stále rovnaké množstvo, a to 21 miliónov. Avšak koľko mincí bude reálne v obehu? Pokiaľ majiteľ stratí prístup k peňaženke a už sa mu ho nepodarí obnoviť, tak mince síce budú existovať, ale zároveň aj nebudú… Urobiť s nimi čokoľvek bude prakticky nemožné, keďže navždy zostanú už nehybne zamknuté na peňaženke. Od roku 2009 takto skončilo približne 20 % všetkých mincí. Toto číslo môže vyrásť na veľmi vysokú hodnotu.
Záver
Je veľmi málo pravdepodobné, že kryptomeny jednoducho jedného dňa dôjdu, tak ako sa napríklad minie ropa. Vždy sa nájde niekto, kto bude chcieť obchodovať a špekulovať s cenou. Negatívne vplyvy na obeh mincí však môžu pokračovať v poháňaní ceny vyššie. To na druhej strane je veľmi pozitívny faktor z hľadiska budúcnosti danej kryptomeny.
Pokračuj v čítaní na náš ďalší článok: ETH deflačným aktívom? Spálené poplatky prevyšujú vyťažené tokeny!