Získanie hypotéky na rodinný dom: Prekážky, na ktoré si treba dať pozor

  • Záujem o rodinné domy rastie, najmä v satelitných oblastiach mimo veľkých miest.
  • Banky neakceptujú domy s problémami v technickom stave alebo nevysporiadanými právami.
  • Pri domoch v štádiu výstavby je potrebné individuálne posúdenie možností financovania.
Ekonomika Získanie hypotéky na rodinný dom
Získanie hypotéky na rodinný dom. Zdroj: shutterstock.com/StunningArt, ungvar
Coinfactory PC banerBitmarkets

V poslednej dobe je na realitnom trhu na Slovensku zaznamenávaný nárast záujmu o rodinné domy, najmä v satelitných oblastiach mimo veľkých miest. Tento trend podporuje nielen pokles úrokových sadzieb, ale aj rast cien nehnuteľností.

Avšak, ako upozorňujú odborníci, nie každý dom je vhodný ako predmet zabezpečenia pri získaní hypotéky. Upozorňuje na to portál webnoviny.sk.

Trh plný rodinných domov

Podľa poslednej analýzy Národnej banky Slovenska (NBS) sa objem ponuky nehnuteľností zvýšil, pričom najväčší nárast zaznamenali rodinné domy. Tento typ nehnuteľností sa stal zaujímavým najmä pre tých, ktorí hľadajú stabilné a komfortné bývanie mimo ruchu veľkých miest.

Ako uviedla Róberta Mecková, riaditeľka FinGO reCloud, podiel rodinných domov v ponuke je najvyšší za posledné roky. To je pozitívnym signálom pre kupujúcich.

Záujem o rodinné domy je podľa odborníkov sezónny a najvyšší býva v jarných a letných mesiacoch. Tento trend sa týka aj rekreačných nehnuteľností, ktorých ponuka v turisticky atraktívnych oblastiach rastie.

Mecková zároveň pripomína, že ceny rodinných domov rástli a v súčasnosti sa pohybujú okolo 2 000 eur za m². Najdrahšie domy nájdeme v Bratislavskom kraji.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Ťahúňom trhu stále zostávajú byty

Napriek rastúcemu záujmu o rodinné domy, byty naďalej predstavujú hlavnú časť realitného trhu. Byty sú vo všeobecnosti lacnejšie a lepšie lokalizované v mestách, kde sú pre kupujúcich najprístupnejšie. Mecková vysvetľuje, že byty sa často kupujú nielen na bývanie, ale aj ako investičné nehnuteľnosti.

Ceny rodinných domov síce rástli, ale tento typ nehnuteľností je stále náročnejší na financovanie, najmä kvôli špecifikám, ktoré si vyžaduje banka pri posudzovaní vhodnosti zabezpečenia.

Nie každý dom má to, čo má mať

Aj keď záujem o rodinné domy stúpa, Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk, varuje, že nie každý dom je vhodný na získanie hypotéky. Základným faktorom je technický stav a právny status nehnuteľnosti.

Šablová odporúča kupujúcim, aby si pred podpisom zmluvy overili, či je nehnuteľnosť vhodná ako zabezpečenie. Zároveň upozorňuje, že banky neakceptujú domy, ktoré majú problémy s vlastníckymi právami, nevysporiadanými záznamami v katastri nehnuteľností alebo technickými nedostatkami, ako sú domy v zlom stave.

Ďalším problémom pri získavaní hypotéky môžu byť aj nehnuteľnosti, ktoré sú určené na iný účel ako bývanie, napríklad chaty. Ak je nehnuteľnosť evidovaná ako chata, ale slúži na trvalé bývanie, kupujúci musí doložiť potvrdenie z obce o celoročnej obývateľnosti.

Šablová dodáva, že mobilné domy alebo domy postavené z alternatívnych materiálov, ako sú hlinené alebo slamené, banky neakceptujú. Nespĺňajú totiž technologické normy.

Nie všetky rodinné domy sú k dispozícii na predaj v už dokončenom stave. Pri domoch v štádiu výstavby banky pristupujú k financovaniu individuálne a je potrebné zvážiť všetky podmienky a požiadavky bánk. Kupujúci by sa mal v tomto prípade poradiť s odborníkom, ktorý im pomôže pri vyhodnocovaní možnosti získania úveru.

Etoro AI akcieCoinfactory mobil baner
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.