Zemetrasenie na Slovensku napáchalo škody. Majú Slováci nárok na ich náhradu?

Novinky Zemetrasenie napáchalo škody
Zemetrasenie napáchalo škody. Zdroj: shutterstock.com/menur/Pixel-Shot
BitmarketsBitmarkets

Slovensko zasiahlo zemetrasenie. V pondelok večer, krátko pred pol deviatou obyvatelia východného Slovenska zaznamenali otrasy, ktoré trvali niekoľko desiatok sekúnd. Ich sila bola dostatočná na to, aby napáchala značné škody na majetku. Poistenie pred živelnými pohromami pokrýva aj škody v dôsledku zemetrasenia.

Zemetrasenie, ktoré postihlo Slovensko malo silu 4,9 lokálneho magnitúda. Otrasy cítili obyvatelia Prešovského a Košického kraja. Ničivá sila napáchala aj rozsiahle škody na majetku. Obyvatelia najviac zasiahnutých miest majú zničené domy aj autá. V obci Pakostov v okrese Humenné zostal zničený gréckokatolícky chrám. V obci Košárovce zasa zemetrasenie poškodilo základnú školu. Niektoré obce zostali bez elektriny, či vody, ako informovala RTVS.

Zemetrasenie bolo silné, v niektorých obciach vyhlásili mimoriadnu situáciu

„Zemetrasenie, ktoré včera žiaľ zasiahlo časť východného Slovenska si vyžiadalo v niektorých obciach vyhlásenie mimoriadnej situácie. Pre časť ľudí môže byť aj náprava menej závažných škôd na domoch a bytoch komplikovanejšia a náročnejšia a veľmi ma mrzí, že sa ocitli v tejto situácii. Ďakujem pohotovostným zložkám a tímom, ktoré od včera večera monitorovali situáciu a možné problémy a riziká,” napísala na Facebooku prezidentka Slovenskej republiky.

Polícia na Facebooku upozornila na poplašné správy, ktoré sa o zemetrasení začali šíriť na sociálnych sieťach. „Nie, Američania naozaj nevyvolali zemetrasenie na východe Slovenska,” uvádza Polícia SR.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku

Ako postupovať v prípade škôd na majetku

V prípade, že vám zemetrasenie napáchalo škody na majetku, mali by ste si v prvom rade preveriť, či vaše poistenie zahŕňa aj škody v dôsledku zemetrasenia. Poistnú udalosť by ste mali poisťovni nahlásiť čo najskôr a všetko dôkladne zdokumentovať.

Poistenie majetku, teda bytu či domu patrí medzi neživotné poistenia. Jeho predmetom bývajú aj živelné pohromy, ktorými sú záplavy, víchrice, požiare, krupobitie alebo aj zemetrasenie. To je definované ako otrasy zemského povrchu vyvolané pohybom zemskej kôry.

Poisťovne dôrazne odporúčajú nahlásiť poistnú udalosť ihneď ako to je možné. V závislosti od rozsahu škôd by ste mali vyčkať na presné inštrukcie poisťovne.

Odstraňovanie či odpratávanie napáchaných škôd by ste mali nechať až na neskôr a vyčkať na obhliadku pracovníka vašej poisťovacej spoločnosti. To samozrejme neplatí v prípade, že škody môžu ohrozovať život alebo zdravie ľudí.

Prečítajte si aj: Dieru v štátnom rozpočte by mali vyplniť slovenskí podnikatelia

Okazio PCWallstreetpepe ICO mobil baner
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.