Zemetrasenie má dôsledky aj na fabriky. V jednej hrozila katastrofa

Ekonomika Zemetrasenie ohrozilo chod fabrík
Zemetrasenie ohrozilo chod fabrík. Zdroj: shutterstock.com/Narongsak Nagadhana/Salienko Evgenii
BitmarketsBitmarkets

V pondelok večer územie východného Slovenska nečakane zasiahlo zemetrasenie s magnitúdom 5,0. Okrem zničených a popraskaných domov to malo následky aj na fabriky, informuje o tom Denník N.

Na toto zemetrasenie doplatili viaceré fabriky v oblasti Zemplína. Asi najväčšia katastrofa hrozila vo fabrike Bukóza pri Vranove nad Topľou, kde sa vyrába celulóza a papier. Fabrika zamestnáva približne tisíc ľudí.

Otrasy tam totiž spôsobili vážnu poruchu na regeneračnom kotle, na ktorom stojí celá výroba papierenského kombinátu. Celá situácia mohla skončiť jeho explóziou, ale pracovníci konali rýchlo a včas ho odstavili, pričom nahromadenú paru sa im podarilo vypustiť.

Vo firme Bukóza hrozil výbuch kotla

Vo firme Bukóza hrozil výbuch kotla. Zdroj: Bukóza Holding

Výbuch mohol odstaviť celú prevádzku. Regeneračný kotol nie je lacná záležitosť, jeho cena sa môže vyšplhať až na úroveň 80 miliónov eur. Celá výroba je aktuálne pozastavená, kým sa nezistí rozsah škôd.

Zemetrasenie postihlo aj humenský závod Nexis Fibers na výrobu syntetických vlákien. Tam boli dopady menšie, zemetrasenie spôsobilo opadanie omietky zo stien a stropov na jednej z budov fabriky. Vyvolalo aj krátkodobý výpadok zariadenia na úpravu polymérov.

Čo sa stalo?

9. októbra o 20:23 v blízkosti dediny Ďapalovce, zhruba 17 kilometrov pod povrchom zeme, došlo k otrasom, ktoré podľa svedkov netrvali dlhšie ako 15 sekúnd. Toto chvenie pocítili obyvatelia prakticky celého východného Slovenska. Aj napriek krátkemu trvaniu došlo k viacerým poškodeniam budov, niektoré domy sa budú musieť zbúrať.

Porovnateľné zemetrasenie bolo u nás naposledy v roku 1930 v Dobrej Vode pri Trnave. Zasiahnuté mohli byť aj susedné štáty Poľsko, Ukrajina a Maďarsko. Web iMeteo odkazuje, že zemetrasenia sa predpovedať nedajú.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Majú Slováci nárok na náhradu?

Aj napriek krátkemu trvaniu boli škody vysoké. Napríklad v obci Pakostov v okrese Humenné sa zničil gréckokatolícky chrám. V obci Košárovce zas zemetrasenie poškodilo základnú školu. Niektoré obce zostali bez elektriny alebo vody.

V prípade, že aj vy patríte do skupiny, ktorej zemetrasenie napáchalo škody na majetku, mali by ste si preveriť, či vaše poistenie zahŕňa aj škody v dôsledku zemetrasenia.

Poistenie majetku patrí medzi neživotné poistenia, pričom jeho predmetom bývajú aj živelné pohromy ako napríklad záplavy, víchrice, požiare, krupobitie alebo aj práve zemetrasenie.

Poisťovne odporúčajú nahlásiť takúto škodovú udalosť čo najskôr ako je to možné a všetko dôsledne zdokumentovať.

Prečítajte si aj: Zemetrasenie na Slovensku napáchalo škody. Majú Slováci nárok na ich náhradu?

Okazio PCtxb
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.