Zdražovanie sa netýka len potravín. Za tieto produkty už platíme o desiatky centov viac

  • Okrem potravín míňajú Slováci viac aj v drogériách.
  • Zvýšili sa ceny všetkých sledovaných produktov.
  • Rast ceny zubnej pasty je ale rapídny.
Ekonomika Za produkt, ktorý používame denne, platíme o 40 centov viac
Za produkt, ktorý používame denne, platíme o 40 centov viac. Zdroj: Shutterstock.com/Jamie Street, Emil Kalibradov
Mind of Pepe PCBitmarkets

Zdražovanie potravín trápi mnohých Slovákov. Spravodajský portál tvnoviny.sk však poukázal na to, že ceny sa výrazne zvýšili aj v prípade drogérie. Sledovanie konkrétnych výrobkov ukázalo, že zdraželi úplne všetky. Najvyšší nárast ceny bol zaznamenaný pri hygienickej potrebe, ktorú Slováci používajú najmä v lete.

Výrazne zdražela napríklad zubná pasta, ktorej cena sa zvýšila priemerne o 40 centov. Rovnaký nárast ceny však bol zaznamenaný aj pri detských plienkách.

Najvýraznejšie sa ale cena zmenila pri opaľovacom kréme, ktorý zdražel až o 1,20 eura.

V prípade dekoratívnej kozmetiky cena najviac narástla v prípade rúžu na pery a čo sa týka starostlivosti o korunu krásy, išlo o lak na vlasy.

Hoci ide o pomerne vysoký nárast, dobrou správou je, že inflácia ustupuje. Analytici sa zhodujú v tom, že by to tak malo aj pokračovať. Podľa analytičky Evy Sadovskej by mal byť na základe aktuálnych údajov odhadovaný budúcoročný rast cien tovarov a služieb na úrovni približne 3 percent.

Inflácia bude klesať

Medzinárodný menový fond vyslovil prognózu, podľa ktorej čaká globálnu ekonomiku „mäkké pristátie.” Predpokladá, že inflácia bude pokračovať vo svojom poklese bez negatívneho vplyvu na ekonomický rast, informuje portál Teraz.sk.

Hovorkyňa fondu Julie Kozacková zdôraznila, že minulý rok ukázal, že celosvetová ekonomika je odolnejšia, než sa pôvodne predpokladalo. V tomto kontexte MMF predpokladá, že táto odolnosť bude potvrdená aj v roku 2024, ako uvádza správa agentúry AFP.

„Naša celková perspektíva týkajúca sa výhľadu je, že sme pripravení na mäkké pristátie svetovej ekonomiky,” oznámila Kozacková počas tlačovej konferencie v Washingtone.

V októbri predpovedal MMF, že globálny rast dosiahne úroveň 3,0 % v roku 2023 a mierne spomalí na 2,9 % v roku 2024. Tieto prognózy sú v porovnaní s historickými normami nízke a poukazujú na výzvy, ktorým čelí celosvetová ekonomika.

Jednou z nich je nerovnomerné tempo zotavovania sa z dôsledkov pandémie COVID-19, ktorá spôsobila hospodárske škody mnohým krajinám na celom svete, zdôraznila Kozacková novinárom.

Osobitne zdôraznila, že krajiny s nízkymi príjmami majú ťažkosti so zotavovaním sa zo série šokov, ktoré priniesla pandémia a následný rýchly nárast cien potravín a energií. Podľa nej sa fond v súčasnosti sústredí na poskytovanie pomoci najzraniteľnejším členom globálnej komunity, ktorí sú osobitne vystavení rizikám ďalšieho zaostávania.

Mohlo by vás zaujímať: Slovenskí seniori môžu k dôchodku získať desiatky eur navyše. Musia si však o ne požiadať

txbOkazio mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.