- Niektoré nemocnice už nemajú peniaze na výplaty a hľadajú alternatívne zdroje financovania.
- Nemocniciam chýba minimálne 45 miliónov eur na pokrytie základných potrieb.
- Memorandum s lekárskymi odbormi spôsobilo problémy namiesto zlepšenia situácie.
Slovenské nemocnice čelia vážnej finančnej kríze. Ako vyplýva z dnešného rokovania Rady Asociácie nemocníc Slovenska (ANS), viaceré zdravotnícke zariadenia už nemajú dostatok peňazí ani na základné mzdy svojich zamestnancov a musia hľadať iné finančné zdroje.
„Zdravotné poisťovne ponúkajú nemocniciam také podmienky, že im vystačia peniaze len na pár mesiacov prevádzky. Niektoré nemocnice už teraz riešia, z čoho vyplatia personál, a hľadajú alternatívne zdroje financovania. Bohužiaľ, presne tento scenár sme predpovedali už začiatkom roka,” vysvetlil Igor Pramuk, prvý viceprezident ANS.
Problém sa ešte vyostrí, keďže nemocniciam združeným v ANS končia zmluvy s najväčšou zdravotnou poisťovňou VšZP už koncom apríla 2025. Nemocnice potrebujú navýšiť financovanie minimálne o 130 miliónov eur, no zatiaľ dosiahli prísľub len na 80 až 85 miliónov.
„O nedostatku financií pre nemocnice vie aj ministerstvo zdravotníctva. Preto na zasadnutie Rady prišiel aj štátny tajomník Michal Štofko,” dodal Pramuk.
Memorandum s lekármi prinieslo problémy
Finančnú situáciu nemocníc výrazne zhoršilo aj memorandum medzi vládou a Lekárskym odborovým združením.
„Očakávali sme, že memorandum prinesie do rezortu viac peňazí, no namiesto toho spôsobilo obrovské komplikácie. Vláda nezapracovala potrebné financie do rozpočtu, čo nakoniec pocítia najmä pacienti,” upozornil Pramuk.

Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Prvý viceprezident ANS varoval, že ak sa situácia nezlepší, nemožno očakávať pokoj v zdravotníctve. Zástupcovia nemocníc sa stretnú so zdravotnými poisťovňami na ďalšom kole rokovaní už tento týždeň.
Súčasná kríza prichádza v čase, keď nemocnice bojujú aj s nedostatkom personálu a rastúcimi nákladmi na energie a zdravotnícky materiál. Odborníci bijú na poplach, že dlhodobý nedostatok financií môže obmedziť dostupnosť zdravotnej starostlivosti a urýchliť odchod lekárov a sestier do zahraničia.