- Situácia v slovenskom zdravotníctve sa naďalej vyostruje.
- Schválená legislatíva však predstavuje kompromisné riešenie.
- Zachováva totiž pôvodne plánovaný rast platov pre viaceré skupiny zdravotníckych pracovníkov.
Národná rada Slovenskej republiky v stredu schválila významnú novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorá zachováva pôvodne plánovaný rast platov pre viaceré skupiny zdravotníckych pracovníkov. Tento krok prichádza ako reakcia na obavy z možného masového odchodu zdravotníkov zo slovenského zdravotníctva, píše portál Refresher News.
Kľúčovým prvkom schválenej novely je zachovanie plánovaného rastu platov pre zdravotníkov s koeficientom pod 1,00, čo sa týka najmä sestier, pôrodných asistentiek a záchranárov. „Týmto opatrením chceme predísť kritickej situácii v našom zdravotníctve,” uviedlo Ministerstvo zdravotníctva SR vo svojom stanovisku.
Novela, o ktorej poslanci rokovali v skrátenom legislatívnom konaní, reaguje na akútnu hrozbu. Ministerstvo zdravotníctva varovalo, že bez tejto úpravy by hrozilo „podávanie hromadných výpovedí zo strany zdravotníckych pracovníkov v ústavných zdravotníckych zariadeniach, ako aj pokles záujmu o štúdium jednotlivých zdravotníckych profesií zo strany študentov, odchod zdravotníckych pracovníkov zo systému zdravotníctva, prípadne ich presun do iných štátov.”
Schválená legislatíva predstavuje kompromisné riešenie. Zatiaľ čo určitým skupinám zdravotníkov garantuje pôvodne plánovaný rast platov na nasledujúce dva roky, u ostatných zdravotníckych pracovníkov sa počíta s pomalším tempom rastu, než sa pôvodne plánovalo.
Dôležitým aspektom novej legislatívy je jej načasovanie. Zmeny vstúpila do platnosti v období, keď viaceré nemocnice čelia personálnej kríze a hrozbe hromadných výpovedí. Ministerstvo zdravotníctva očakáva, že zachovanie plánovaného rastu platov pomôže stabilizovať situáciu.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Hromadné výpovede zdravotníkov
Situácia v slovenskom zdravotníctve sa naďalej vyostruje. Podľa informácií od predsedu Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Petra Visolajského počet podaných výpovedí lekárov už presiahol hranicu 3 200. Informoval o tom portál Teraz.sk.
„Jasne deklarujeme našu pripravenosť riešiť problémy konštruktívnym dialógom za rokovacím stolom,” zdôrazňuje Visolajský. Zároveň však poukazuje na to, že zo strany vlády ani Ministerstva zdravotníctva SR zatiaľ neprišla žiadna iniciatíva na stretnutie.
Lekárski odborári podčiarkujú, že ich požiadavky smerujú k systematickému riešeniu problémov v zdravotníctve. „Žiadame, aby vláda konečne začala riešiť kolabujúce zdravotníctvo, ktoré na Slovensku neslúži pacientom, ale finančným skupinám,” vysvetľuje pozíciu LOZ Visolajský.
Ministerstvo zdravotníctva reaguje na situáciu ubezpečením, že rokovania so zástupcami LOZ budú pokračovať, pričom o ich priebehu plánuje včas informovať verejnosť prostredníctvom svojho komunikačného oddelenia.
K vlne výpovedí začali lekári pristupovať ešte na konci októbra ako ku krajnému riešeniu vyjadrujúcemu ich nespokojnosť so súčasným stavom zdravotníctva. Kľúčovými požiadavkami sú najmä plnenie bodov memoranda z roku 2022, ktoré LOZ uzavrel s vtedajšou vládou, a verejný záväzok súčasnej vlády, že nepristúpi k transformácii štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.
Minister zdravotníctva Kamil Šaško vyjadruje optimizmus ohľadom možnej dohody. Podľa jeho vyjadrení by otázka rastu platov lekárov nemala predstavovať prekážku pri hľadaní spoločného riešenia. „Podceňovaním ani útokmi túto krízu ministerstvo ani vláda nevyrieši,” upozorňuje však Visolajský.
Situácia zostáva napätá, no obe strany deklarujú pripravenosť na dialóg. Odborári zdôrazňujú, že sú pripravení výpovede stiahnuť, ak vláda pristúpi k plneniu ich požiadaviek. Ďalší vývoj bude závisieť od ochoty oboch strán nájsť kompromisné riešenie v záujme stability slovenského zdravotníctva.