Zdravotné riziko: Obľúbená kuchynská pomôcka obsahuje nebezpečné látky

  • Spotrebiteľom sa odporúča, aby pri nákupe kuchynských pomôcok venovali zvýšenú pozornosť pôvodu výrobku.
  • Na trhu sa v súčasnosti nachádzajú až dva výrobky, ktoré prekračujú povolené limity.
  • Skontrolujte si, či ich nemáte doma.
Novinky Obľúbená kuchynská pomôcka obsahuje nebezpečné látky
Obľúbená kuchynská pomôcka obsahuje nebezpečné látky. Zdroj: Shutterstock.com/Nomad_Soul, Rosamar
BitmarketsBitmarkets

Národné referenčné laboratórium pre materiály prichádzajúce do kontaktu s potravinami na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva v Poprade odhalilo závažné nedostatky pri testovaní silikónovej formy na pečenie z Číny. Kontroly, ktoré inicioval Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Galante, preukázali prekročenie povolených limitov škodlivých látok.

Problematický výrobok je označený EAN kódom 5881800172853 a číslom Art. Number: ITEM NO F 17285. Forma na pečenie bola dostupná v bežnej obchodnej sieti na území Slovenskej republiky, odkiaľ bola aj odobratá na testovanie.

Zakúpili ste si niekedy výrobok, ktorý sa neskôr kategorizoval ako nevyhujúci?

Loading ... Loading ...

„Laboratórne testy jednoznačne preukázali, že výrobok nespĺňa prísne európske štandardy stanovené nariadením Európskeho parlamentu a Rady č. 1935/2004 o materiáloch a predmetoch určených na kontakt s potravinami,” informoval hovorca Úradu verejného zdravotníctva SR.

Výrobok zároveň porušuje aj ustanovenia výnosu Ministerstva pôdohospodárstva SR a Ministerstva zdravotníctva SR č. 1799/2003-100, ktorý je súčasťou Potravinového kódexu SR. Tento výnos presne stanovuje požiadavky na materiály a predmety určené na styk s potravinami.

Najzávažnejším zistením je prekročenie povoleného limitu prchavých látok. „Zatiaľ čo legislatíva stanovuje maximálny povolený limit na úrovni 0,5 percenta, v testovanej vzorke sme namerali hodnotu až 0,858 percenta. To predstavuje takmer dvojnásobné prekročenie povoleného limitu,” vysvetľujú odborníci z laboratória.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
Freedum fighters PCtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.