Zaujímavé české krypto-projekty

Pre začiatočníkov Oplatí sa teraz kúpiť Bitcoin
Oplatí sa teraz kúpiť Bitcoin. Zdroj: shutterstock.com/Audio und werbung
BitmarketsFlockers mobil

Poďme sa v krátkosti pozrieť na najzaujímavejšie české projekty. Možno o tom viete, možno nie, no Češi v kryptomenách nie sú žiadni nováčikovia. Práve naopak. Naši severozápadní susedia majú v oblasti kryptomien a blockchainu niekoľko zaujímavých prvenstiev.

SlushPool

Kedysi dávno, keď bol Bitcoin úplnou novinkou, všetko fungovalo inak, ako dnes. Žiadne ASIC čipy, žiadne miliardy dolárov. Iba zaujímavá platobná sieť s veľkým potenciálom a komunitou ľudí, ktorá sa rozhodla zmeniť svet. Neoddeliteľnou súčasťou Bitcoin blockchainu je ťažba, pri ktorej mineri overujú transakcie a za odmenu dostávajú Bitcoiny.

Nové Bitcoiny sa tvoria pri vyťažení každého bloku. Je tu však obmedzenie. Vďaka šikovne navrhnutej kryptografii vznikne iba jeden blok každých desať minút – 144 blokov denne. V časoch, keď Bitcoin ťažilo pár ľudí, to nebol problém. Z kryptomien sa však čoskoro stal fenomén a popravde, čakať pol roka, aby ste vyťažili jeden blok (ak vôbec), nie je úplne ideálne.

Prečítajte si: čo je blockchain?

Čech – Marek (Slush) Palatinus – sa teda rozhodol vytvoriť prvý mining pool na svete. Momentálne sa už mimo poolov prakticky ani neťaží. V princípe ide o jednoduchú myšlienku. Neťažíte sám, ale pridáte sa k ďalším minerom a spolu sa snažíte nájsť ďalší blok. Ak sa vám to podarí, odmena z bloku sa rozdelí rovnomerne medzi všetkých užívateľov poolu (podľa výkonu, ktorým prispeli).

Slush pool bol spustený v decembri (prosinec) 2010 a počas svojej existencie sa v ňom vyťažil viac než milión blokov. Momentálne sa môže pochváliť celkovým výkonom 724 600 000 000 000 000 hashov a ťaží v ňom 7283 užívateľov. Slush pool je známy svojou transparentnosťou, nízkymi poplatkami a serióznym jednaním. Ak náhodou ťažíte (alebo chcete ťažiť) Bitcoin (alebo Zcash), tak jedine v Slush poole. Nie len, že je to najlepšia voľba, ale podporíte tým český projekt. Zabudnite na Číňanov!

Pozrite si oficiálnu stránku a facebook slush poolu.

Trezor

Medzi české krypto-prvenstvá patrí aj prvá hardvérová peňaženka. Trezor je svetoznámy. Písali o ňom na Forbes, CNN, coindesk, cointelegraph, inside bitcoins, bitcoin magazine… Ide o najbezpečnejší a najjednoduchší spôsob uchovávania vašich kryptomien.

Ponúka jednoduchý setup, príjemné používanie a celkom cool vzhľad. Môžete v ňom uchovávať Bitcoin, Litecoin, Dash, Zcash, Bcash, Ethereum, Ethereum Classic a ERC-20 Tokeny.

Prečo je výhodné používať Trezor?

Jedno slovo: bezpečnosť. Trezor v podstate nie je nič iné, než úložisko pre privátne kľúče od vašich peňaženiek. Tieto kľúče sú však zašifrované, takže ak vám niekto Trezor ukradne, ku coinom sa nedostane. Teda… ak nevie heslo.

Trezor ponúka intuitívne užívateľské rozhranie, ktoré umožňuje jednoducho generovať nové adresy pre vaše peňaženky a posielať transakcie. Ak chcete viac informácií, pozrite si oficiálnu stránku Trezoru.

Paralelní Polis a Institut Kryptoanarchie

Ste v Prahe a máte chuť na kávičku? Navštívte prvú českú kaviareň, kde nemôžete platiť českými korunami! Miesto nich si pripravte nejaké Bitcoiny alebo Litecoiny. Paralelní Polis toho však ponúka viac.

Sídli tam Institut Kryptoanarchie, môžete si tam vyskúšať prácu na 3D tlačiarni, dokonca tam môžete mať vrámci projektu Paper Hub aj vlastnú kanceláriu. Chystáte veľkú párty? Paralelní Polis vám na večer prenajme priestory. Chcete si kúpiť Bitcoin alebo Litecoin? Využite ich automat (ale počítajte s poplatkami).

Navštívte oficiálnu stránku kaviarne Paralelní Polis. Je to tam naozaj zaujímavé.

To je vše přátelé

Zabudli sme na nejaký skvelý český krypto-projekt? Napíšte nám o ňom do komentárov na facebooku a keď tam už budete dajte nám like.

Freedum fighters PCtxb