NFT sa stáva absolútnym hitom, ktorý ponúka vysokú hodnotu a jedinečný systém odmien. Posledné správy dokonca prichádzajú s atraktívnou a revolučnou možnosťou pre hudobníkov.
NFT je budúcnosť
Za posledné roky prebiehali takmer všetky technologické revolúcie v médiách, najmä v TV. Tentokrát to bude zrejme inak. Začiatkom tohto roka sme boli svedkami raketového vzostupu tzv. non fungible tokenov. Bol však tento hype reálny?
Môže vás zaujímať: Chcete vlastniť časť luxusného rezortu v Bali? S týmto NFT to nie je žiadny problém!
Hudobný priemysel
Jedným z najsilnejších využití NFT je hudba. V poslednom období sa hovorí o skutočnej revolúcií v hudobnom priemysle, v ktorej hlavnú úlohu zohrajú práve tokeny NFT. Najväčšia pomoc a príležitosť sa naskytuje nezávislým hudobníkom, ktorí majú možnosť na slušné zisky a zároveň byť v neustálom spojení s fanúšikmi.
Ako to funguje?
V súčasnosti existuje niekoľko veľmi atraktívnych aspektov NFT pre hudobníkov.
Finančný sektor NFT – nie je žiadnym prekvapením, že sa NFT tokeny predávajú za mimoriadne vysoké ceny. Príkladom sú super hviezdy ako Kings of Leon a Steve Aoki, ktorí predali svoje diela za milióny dolárov. Umelec Young and Sick v čase, keď predal token za 865 000 USD, disponoval na svojom instagrame iba 27 000 sledovateľmi.
Čísla zárobkov sú naozaj atraktívne, najmä, keď ich porovnáte napríklad so streamovacími platformami. Tie aktuálne predstavujú jeden z hlavných príjmov hudobníkov, obzvlášť v čase pandémie Covid-19. Avšak odmeny za streamovanie nie sú až také lákavé. Pre nezávislých umelcov je veľmi zložité a náročné dosiahnuť 1 000 000 views. Za toto číslo môžete od Spotify dostať od 3 000 do 5 000 USD. Napríklad v roku 2020 bolo na Spotify iba 13 400 umelcov, ktorí dosiahli ročné príjmy vo výške viac ako 50 000 USD. Aj toto je dôkaz, že je tu skutočná príležitosť na vyššie zisky.
NFT funkcia „unlockables” – do zmluvy môžu tvorcovia zahrnúť ďalšie zaujímavé odmeny a výhody. Tým sa rozumie napríklad video hovor s fanúšikmi, rôzne nahrávky a fyzické produkty, či dokonca samotné vlastníctvo piesní. Na základe tejto možnosti môžu v podstate hudobníci manipulovať so svojimi dielami ako s kapitálovým investovaním. Vytvorením tokenov môžu odovzdať 30 % vlastníctva skladby. Na základe toho sa investorom naskytne možnosť návratnosti, zatiaľ čo umelec dostane svoje peniaze priamo do svojho vrecka.