Záujem investorov potvrdzuje dobrú pozíciu Slovenska pri financovaní dlhu

  • Slovensko si v októbrovej aukcii štátnych dlhopisov požičalo 446 miliónov eur.
  • Priemerný ročný výnos v akceptovaných ponukách sa pohyboval od 2,4784 % do 3,5096 %.
  • Celkový dopyt investorov bol oproti akceptovanému objemu viac ako 4,5-násobný.
Ekonomika Záujem investorov potvrdzuje dobrú pozíciu Slovenska
Záujem investorov potvrdzuje dobrú pozíciu Slovenska. Zdroj: Shutterstock.com/ilikeyellow
BitmarketsBitmarkets

Slovensko sa vďaka relatívne štedrej cenovej politike a dobrému načasovaniu aukcií štátnych dlhopisov najmä v prvej polovici roka nachádza aktuálne v komfortnej situácií, keď sú potreby tohtoročného financovania štátu takmer pokryté.

Potvrdila to aj pondelková (21.10.) aukcia, v ktorej si Slovensko požičalo 446 miliónov eur, zhodnotil analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš. Pod jej dobrý výsledok sa podľa neho podpísali aj vládou predstavené konsolidačné opatrenia.

Počet investorov sa zvýšil

O pohodlnej pozícií SR na finančných trhoch svedčí podľa analytika aj fakt, že celkový dopyt investorov bol oproti akceptovanému objemu viac ako 4,5-násobný. Najväčší, viac ako 6-násobný záujem pritom prejavili o dlhodobé dlhopisy, ktoré budú splatné v rokoch 2034 a 2036.

 

„Zvýšený záujem práve o dlhé splatnosti reflektuje snahu investorov využiť možnosť vyšších výnosov, keďže Európska centrálna banka (ECB) v minulom týždni opäť mierne uvoľnila svoju menovú politiku a očakáva sa, že jej uvoľňovanie bude pokračovať aj naďalej. To sa pochopiteľne prejaví v cene peňazí, resp. výške výnosov, ktorú si budú vedieť investori v nasledujúcom období vypýtať,” vysvetlil Kočiš.

Zároveň očakáva, že uvoľnenejšia menová politika bude mať za následok aj čiastočnú korekciu rizikovej prirážky slovenských voči nemeckým dlhopisom. Riziková prirážka 10-ročných dlhopisov sa už dostala pod úroveň 110 bázických bodov a je teda približne o 12 bodov nižšia v porovnaní s priemerom posledných 12 mesiacov, vyčíslil analytik.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 76 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Čo bude ovplyvňovať výnosy?

„Aj ohlásená konsolidácia by mala ďalej pozitívne ovplyvňovať výšku rizikovej prirážky. Záležať bude ešte od hodnotenia ratingových agentúr, ktoré možno očakávať v horizonte dní, resp. niekoľkých týždňov,” avizoval Kočiš. V ďalších mesiacoch tak bude podľa neho výnosy slovenských štátnych dlhopisov okrem očakávaného pozitívneho vývoja sadzieb ECB ovplyvňovať najmä dôvera investorov v rast a udržateľnosť slovenskej ekonomiky.

Ako v pondelok informovala Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL), Slovensko si v októbrovej aukcii štátnych dlhopisov požičalo 446 miliónov eur. Predalo pritom štyri druhy dlhopisov s termínom splatnosti od roku 2028 do roku 2036. Priemerný ročný výnos v akceptovaných ponukách sa pohyboval od 2,4784 % do 3,5096 %.

txbtxb

Najčítanejšie články

1

Penzisti, pozor. Nezabudnite na dôležitú povinnosť, hrozí až 100-eurová pokuta

2

Slováci, pripravte sa. Mnohí od januára prídete o stovky eur mesačne

3

Penzisti, poznačte si tieto dôležité dátumy. Závisí od nich váš dôchodok

4

Dôchodok sa v roku 2025 zmení, táto kalkulačka vám ukáže výsledné číslo

5

Veľká slovenská banka úplne zruší jeden typ platobných kariet. Máte ich aj vy?

PR články

Sprievodca obchodníka: Najvýznamnejšie indikátory sentimentu pre správne rozhodnutia

Henrieta Balázsová  | 22. októbra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Obchodovanie na finančných trhoch nie je len o číslach a dátach, ale aj o pochopení nálady trhu, ktorá často rozhoduje o úspechu či neúspechu.

Ako sa správne rozhodovať pri obchodovaní.

Turbulentné časy na finančných trhoch: Kam smerujú S&P 500, ropa a Bitcoin?

Henrieta Balázsová  | 19. októbra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Finančné trhy v posledných týždňoch zažívajú poriadnu jazdu.

Turbulentné časy na finančných trhoch

Trump vs. Harrisová: Komu dajú majitelia kryptomien radšej svoj hlas?

Henrieta Balázsová  | 16. októbra 2024

Prvýkrát v histórii sa postoj ku kryptomenám stáva dôležitým faktorom v nadchádzajúcich prezidentských voľbách v Spojených štátoch.

Trump vs. Harrisová