- V tomto roku bolo na portáli Profesia.sk zverejnených už 6 519 pracovných ponúk z oblasti maloobchodu.
- Popularitu odvetvia potvrdzujú aj údaje zo Štatistického úradu.
Pracovníci v oblasti obchodu, vrátane predavačov, sú v súčasnosti veľmi žiadaní. Svedčí o tom rastúci počet pracovných inzerátov, ktoré sa zameriavajú práve na túto skupinu zamestnancov. Informuje o tom portál TREND.
Okrem vysokého dopytu po ich práci sa môžu tešiť aj na atraktívne finančné ohodnotenie. Potvrdzujú to aktuálne údaje Štatistického úradu SR. Podľa nich priemerná mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve dosiahla v roku 2023 úroveň 1 430 eur.
V porovnaní s predchádzajúcim rokom tak priemerná mzda vzrástla o 9,7 %. V sektore obchodu bola vlani priemerná mzda na úrovni 1 358 eur. Očakáva sa, že tento pozitívny trend bude pokračovať aj v nasledujúcom období.
Optimizmus pramení z viacerých faktorov. Predpokladá sa, že v slovenskom maloobchode budú v nadchádzajúcich mesiacoch rásť nielen tržby, ale aj dopyt po kvalifikovaných pracovníkoch.
Atraktívne platové podmienky
Zamestnávatelia v oblasti obchodu sa snažia prilákať nových zamestnancov aj prostredníctvom pracovných portálov. Chcú ich zaujať atraktívnymi platovými podmienkami.
Podľa údajov portálu Platy.sk sa aktuálne priemerný celkový mesačný plat v maloobchode, a to aj vrátane odmien a 13. platu, pohybuje na úrovni 1 550 eur. Priemerný základný plat v hrubom dosahuje 1 380 eur.
Ľubica Melcerová, PR manažérka portálu Profesia.sk, pre TREND objasnila, že existujú výrazné regionálne rozdiely v odmeňovaní.
„Zatiaľ čo v Bratislavskom kraji hovoríme o celkovom priemernom zárobku 1 700 eur, v Prešovskom kraji je to len 1 350 eur,” uviedla.
V tomto roku bolo na portáli Profesia.sk zverejnených už 6 519 pracovných ponúk z oblasti maloobchodu. To z neho robí jednu z najatraktívnejších oblastí. Priemerný počet reakcií na jednu ponuku je momentálne 33, čo výrazne presahuje priemer.
Medzi najčastejšie uvádzané benefity v pracovných ponukách z oblasti maloobchodu patria možnosti kariérneho rastu, príspevok na šport či multisport kartu, práca v stabilnej spoločnosti, stravné lístky, zaškolenie, bonus pri životných udalostiach a zamestnanecké zľavy.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Po akých benefitoch Slováci túžia?
Flexibilný pracovný čas a práca z domu patria medzi najobľúbenejšie benefity, ktoré zamestnanci na Slovensku oceňujú. Po skončení pandémie sa síce mnohí vrátili späť do kancelárií, no veľká časť z nich si na prácu z domu zvykla. Radi by túto možnosť mali aj naďalej. Uvádza to portál webnoviny.sk.
Podľa januárového prieskumu portálu Platy.sk malo možnosť pracovať z domu až 39 percent respondentov. Viac ako dve tretiny z nich už nie sú ochotné pravidelne dochádzať na pracovisko.
Oblasť informačných technológií je pre teleprácu obzvlášť vhodná, keďže mnohým IT odborníkom stačí na výkon práce kvalitná technika a internetové pripojenie. Navyše, často neprichádzajú do priameho kontaktu so zákazníkmi či klientmi.
Prieskum tiež ukázal, že spomedzi tých, ktorí nemusia fyzicky dochádzať na pracovisko, až polovica preferuje pracovať výlučne z domu a pripúšťa len výnimočnú nutnosť osobnej prítomnosti v kancelárii. Iba 14 percent z nich nepovažuje možnosť home officu za dôležitú pri výbere zamestnania a sú ochotní pravidelne chodiť na pracovisko.
Mohlo by vás zaujímať: ZSSK zvyšuje priemernú mzdu svojich zamestnancov. Výsledné číslo ich milo prekvapí