Zaplavená autá sa objavia aj na slovenskom trhu. Tieto detaily sú rizikové

  • Pre kupujúceho je ťažké zistiť predchádzajúce zaplavenie, pri prehliadke by mal hľadať stopy po bahne v interiéri.
  • V prípade novších vozidiel sú následky zaplavenia vážnejšie.
  • Tohtoročné záplavy postihli viaceré európske krajiny a poškodili tisíce áut.
Novinky Zaplavená autá sa objavia aj na slovenskom trhu
Zaplavená autá sa objavia aj na slovenskom trhu. Zdroj: Shutterstock.com/stu.dio

Na slovenskom trhu s ojazdenými vozidlami by sa v najbližších týždňoch mohli začať objavovať zaplavené autá. Kupujúci by si mali dať pozor najmä na jazdenky dovezené zo zahraničia, konkrétne z Poľska, Rumunska, Českej republiky, ale aj Nemecka a Rakúska.

Opatrní by však mali byť aj pri automobiloch, ktoré boli prevádzkované na Slovensku. Ako upozorňuje spoločnosť Cebia, uvedenie zaplavených vozidiel do pôvodného stavu je prakticky nemožné a problémy sa môžu prejaviť až po niekoľkých mesiacoch, kedy výmena dielov môže znamenať obrovské finančné náklady.

Tohtoročné záplavy postihli viaceré európske krajiny a poškodili tisíce áut. Zatiaľ čo niektoré boli zničené úplne, mnohé boli zaplavené alebo len čiastočne mechanicky poškodené.

Stará prax

„Zaplavené automobily sa často vyvážajú z krajiny a predávajú sa inde. Vidíme to po každej povodni. Tieto vodidlá sú zlatou baňou pre nepoctivých predajcov, ktorí na nich zarábajú desiatky či dokonca stovky tisíc korún. Zaplavené auto buď lacno kúpia v dražbe po poistnej udalosti, alebo priamo od majiteľa, ak nebolo poistené. Vysušia ho a uvedú do stavu, v ktorom na prvý pohľad nie sú viditeľné žiadne stopy po zatopení,” varuje riaditeľ spoločnosti Cebia Martin Pajer.

 

Pre bežného kupujúceho je pritom takmer nemožné odhaliť predchádzajúce zatopenie. Automobily zvyčajne nie sú viditeľne poškodené na karosérii a často sa dajú pomerne dobre vyčistiť a vysušiť. Na prvý pohľad tak môžu vyzerať ako veľmi dobrá kúpa. Rizikom je taktiež to, že nemusí ísť vždy o otvorený podvod. Niektorí predajcovia môžu kúpiť už opravené vozidlo bez toho, aby poznali jeho históriu a ponúknuť ho zákazníkom bez toho, aby im povedali, že bolo zaplavené.

V prípade novších vozidiel sú následky zaplavenia vážnejšie.

„Najnáchylnejšie sú elektrické a emisné systémy. Ak sa bahnitá voda alebo blato dostane do katalyzátorov alebo filtrov sadzí umiestnených vo výfukovom potrubí alebo do palivových nádrží, často nie je možné tieto miesta dostatočne vyčistiť, aby postihnuté systémy naďalej spoľahlivo fungovali,” vysvetľuje Pajer.

92%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Poruchy sa ukážu po istej dobe

Napriek všetkému úsiliu o vyčistenie a vysušenie zvyčajne nie je v ľudských silách uviesť vozidlo do rovnakého stavu ako pred povodňou.

Autá po záplavách môžu mať veľké problémy nielen s elektroinštaláciou, ale aj s koróziou karosérie alebo môžu mať zníženú životnosť filtra pevných častíc a katalyzátora. Závady súvisiace so záplavami sa môžu začať prejavovať mesiace po vyčistení a uvedení automobilu do prevádzky, pričom práve tento typ poškodenia je zradný. Budúci majiteľ potom môže očakávať poruchy elektroniky, predčasné opotrebovanie motora a podvozku alebo nadmernú koróziu.

Pre kupujúceho je ťažké zistiť predchádzajúce zaplavenie, pri prehliadke by mal hľadať stopy po bahne v interiéri, najmä pod čalúnením a na koberčekoch. Varovaním môže byť zápach v interiéri alebo snaha zamaskovať ho vôňou auta. Práve sedadlá, ktoré nasiakli kalnou vodou, môžu šíriť zápach. Preto sa v týchto prípadoch často nahrádzajú inými, napríklad zo šrotoviska.

Oplatí sa tiež skontrolovať, či nie sú držiaky sedadiel zoxidované alebo zhrdzavené. Nevyhnutné je skontrolovať funkčnosť elektrických častí a kupujúci by si mali všímať aj prípadný nepravidelný chod motora. Najlepšie je obrátiť sa na odborníkov, ktorí vozidlo pred kúpou skontrolujú.

Spoločnosť Cebia pomáha motoristom v boji proti podvodom, prevádzkuje systém na kontrolu histórie vozidiel so slovenským aj zahraničným pôvodom.

Najčítanejšie články

1

Penzisti sa môžu tešiť na Vianoce. Niektorí dostanú peniaze navyše až dvakrát

2

Národná banka Slovenska vydala dôležité upozornenie. Slováci môžu prísť o peniaze

3

Zahmlené čelné sklo trápi mnoho vodičov. Takto s tým zatočíte

4

Penzisti čoskoro dostanú peniaze navyše. Kto si prilepší o stovky eur?

5

Vodiči môžu dostať viac než tisíceurovú pokutu. Hrozí im za bežnú chybu

PR články

Turbulentné časy na finančných trhoch: Kam smerujú S&P 500, ropa a Bitcoin?

Henrieta Balázsová  | 19. októbra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Finančné trhy v posledných týždňoch zažívajú poriadnu jazdu.

Turbulentné časy na finančných trhoch

Trump vs. Harrisová: Komu dajú majitelia kryptomien radšej svoj hlas?

Henrieta Balázsová  | 16. októbra 2024

Prvýkrát v histórii sa postoj ku kryptomenám stáva dôležitým faktorom v nadchádzajúcich prezidentských voľbách v Spojených štátoch.

Trump vs. Harrisová

Revolúcia na kolesách: Čo skutočne prinesie Tesla Robotaxi?

Henrieta Balázsová  | 15. októbra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Minulý týždeň prebehla akcia, ktorá by mohla byť zlomovým okamihom v našom chápaní automobilov.

Čo prinesie Robotaxi?