Západ priniesol nevídané sankcie voči Rusku, čo poškodí jeho ekonomiku na dlhé obdobie. Ťažiari bitcoinov na území Ruskej federácie zatiaľ fungujú ako doposiaľ aj napriek geopolitickej nestabilite a konflikte na Ukrajine. To sa však môže zmeniť…
Situácia sa môže kedykoľvek zmeniť
Podľa odhadov „Cambridgeskej analýzy spotreby bitcoinovej elektriny” majú ťažiari v Rusku podiel približne 11 % na celosvetovom hash rate. Vzhľadom na nové sankcie voči ruskej „elite” pochádzajúce zo strany USA, krajín NATO a ostatných krajín, zatiaľ nie je jasné, ako bude naďalej ovplyvnený miestny kryptomenový sektor, ktorý je na ruskom území na slušnej úrovni.
Mohlo by ťa zaujímať: Lark Davis o páde Bitcoinu: „Rok 2021 bol horší”
Zatiaľ čo niektoré ťažobné firmy, ako napríklad Flexpool zameraný na Ethereum, v reakcii na nestabilitu v regióne už pozastavili svoje služby na území Ruska, na druhej strane spoločnosť Compass Mining potvrdila, že ich ťažobný proces zostáva v regióne momentálne funkčný.
Generálny riaditeľ Compass Mining, Whit Gibbs, uistil komunitu, že zariadenia vo východnej Európe sa momentálne nachádzajú v bezpečí na Sibíri, ďaleko mimo akýchkoľvek „geopolitických nepokojov”.
„Chcem ubezpečiť našich zákazníkov v Rusku, že neustále komunikujeme s tímami. Tie sú na Sibíri a sú izolované od akýchkoľvek geopolitických nepokojov. Všetci ťažiari sú v bezpečí a budú pokračovať v bežnej prevádzke,” povedal Whit Gibbs.
Sankcie môžu poškodiť aj sektor kryptomien
Ak by veľká časť ťažiarov bitcoinov náhle nemohla pokračovať vo svojej činnosti, ako to bolo v prípade Číny v polovici minulého roka, bitcoinová sieť by sa stala menej decentralizovanou a v dôsledku toho o niečo menej bezpečnou.
Momentálne je však ťažké tvrdiť alebo predpovedať, či by Rusko zakázalo ťažbu BTC, aspoň v blízkej budúcnosti, keďže všetky prostriedky a sily sú zamerané inde. Západ uplatňuje sankcie na miestne banky a rôzne spoločnosti. To môže zasiahnuť aj sektor kryptomien, hoci nikto o tom zatiaľ nič nehovoril.
Pripomíname, že v januári ruská centrálna banka vyzvala na zákaz ťažby BTC a operácii súvisiacich s kryptomenami, ktoré teraz existujú v tzv. „šedej zóne”. Vladimir Putin sa na túto tému vyjadrill, že Rusko má určité konkurenčné výhody vzhľadom na nadbytok elektriny a dobre vyškolený personál dostupný v krajine. Nič však nie je isté a nikto nevie, kam nás všetkých táto situácia môže doviesť.
Čítaj ďalej: Je Brazília na ceste stať sa novou „bitcoinovou” krajinou?