- Nejasné colné pravidlá brzdia nábor a plánovanie výroby.
- Agentúrne zamestnávanie čelí neistote a rastúcemu tlaku.
- APAFS žiada férovú legislatívu pre zamestnávanie cudzincov.
Nejasné colné pravidlá, zdĺhavé kontroly na hraniciach a narastajúce náklady na dovoz komponentov čoraz viac brzdia kľúčové odvetvia slovenskej ekonomiky.
Upozorňujú na to zástupcovia Asociácie personálnych a facility služieb (APAFS), ktorá združuje firmy zamestnávajúce spolu takmer 4 000 pracovníkov. Alarmujúci stav zaznel na valnom zhromaždení asociácie.
„Colná neistota sa priamo premieta do zamestnaneckých vzťahov – firmy sú opatrnejšie pri náboroch a rastie tlak na agentúrne zamestnávanie, ktoré je však za týchto podmienok rovnako ohrozené,” uviedol predseda asociácie Erik Maxin. Podľa neho vzniká reťaz neistoty, ktorá oslabuje konkurencieschopnosť podnikov a komplikuje plánovanie výroby.
Na prekážky v súvislosti s dovozom zahraničných pracovníkov upozorňujú aj zamestnávateľské agentúry. MAXIN´S Group, jeden z lídrov v oblasti zamestnávania pracovníkov zo zahraničia, potvrdzuje, že nejednoznačné colné a imigračné pravidlá výrazne komplikujú náborový proces.
„Často sa stáva, že kvalitných uchádzačov nedokážeme dostať na pracoviská načas len kvôli nejednoznačným alebo nepredvídateľným colným a imigračným pravidlám. A to je problém nielen pre nás, ale najmä pre firmy, ktoré na nich čakajú,” hovorí Radovan Maxin, podpredseda APAFS a zástupca MAXIN´S Group.

Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Volanie po legislatívnej istote a férových pravidlách
Členovia APAFS upozorňujú aj na potrebu sprísnenia licencovania agentúr dočasného zamestnávania, najmä tých, ktoré zamestnávajú pracovníkov z tretích krajín. Na Slovensku je aktuálne viac než 105 000 neobsadených pracovných miest a práve pracovníci zo zahraničia môžu byť riešením pre mnohé firmy.
Asociácia preto požaduje legislatívu, ktorá zabezpečí transparentné udeľovanie licencií agentúram, ďalej kontrolu kvality ich služieb a taktiež dôslednú ochranu zamestnancov pred neférovými praktikami.
Podľa APAFS by jasné pravidlá mohli prispieť k stabilizácii pracovného trhu a posilniť dôveru v agentúrne zamestnávanie, ktoré dnes tvorí neoddeliteľnú súčasť fungovania mnohých podnikov.
APAFS deklaruje pripravenosť aktívne spolupracovať so štátnymi inštitúciami a odbornou verejnosťou pri tvorbe efektívneho a férového systému zamestnávania zahraničných pracovníkov.
„Veríme, že iba spoločným úsilím dokážeme vytvoriť prostredie, ktoré bude rešpektovať práva zamestnancov a zároveň reagovať na potreby slovenského trhu práce,” uzatvára výkonná riaditeľka APAFS Lucia Tumidajová.