Zabudnite na inteligentné hodinky a prstene. Sú tu smart náušnice

  • Zdá sa, že v budúcnosti dorazí aj segment smart náušníc.
  • Prvý prototyp zostrojil študent počítačovej vedy Qiuyue Xue.
  • Náušnice dokážu prostredníctvom ušného lalôčika merať telesnú teplotu.
Off topic Budú smart náušnice novým trendom?
Budú smart náušnice novým trendom? Zdroj: washington.edu a shutterstock.com/Anja Ivanovic
BitmarketsOkazio mobil

Rokmi sme si zvykli na smart zariadenia, ktoré nosíme priamo na tele – či už ide o inteligentné hodinky alebo v poslednom čase sa pomaly presadzuje aj segment smart prsteňov. Ale čo tak smart náušnice? Téme sa venoval portál MôjAndroid.

Výrobcovia sa snažia namiesto vymýšľania nových vecí integrovať technológie do predmetov, ktoré človek nosí bežne. Je totiž oveľa jednoduchšie presvedčiť ho, aby si dal napríklad smart hodinky, pretože je aj tak zvyknutý sa nosenie bežných hodiniek.

To si uvedomil aj študent počítačovej vedy Qiuyue Xue, pričom projektom sa už zaoberá aj Washingtonská Univerzita. Primárnym cieľom smart náušníc je meranie teploty ušného lalôčika.

Teda tieto smart náušnice obsahujú teplotné senzory rovno dva. Jeden je na cvoku náušníc, druhý je na visiacej časti a meria teplotu okolia. Náušnice nemajú žiaden displej a všetky údaje sa prenášajú prostredníctvom bezdrôtovej technológie Bluetooth do mobilného zariadenia.

Smart náušnice dokážu merať teplotu

Smart náušnice dokážu merať teplotu. Zdroj: washington.edu

Tam to však nekončí. Z týchto nameraných údajov by mala nasledujúca analýza pomôcť s kontrolou stresu, stravovacích návykov, zvýšenej teploty alebo ženského zdravia.

Čo sa týka presnosti nameraných údajov, tak autor hrdo vyhlasuje, že použitý teplotný senzor je oveľa presnejší ako ten, ktorý poznáme zo smart hodiniek. To však preukážu až nasledujúce mesiace vývoja.

Veľkú úlohu tu hrá aj prispôsobovanie si dizajnu. Telo náušníc so senzormi je jednotné, ale k nemu sa dajú pripájať rôzne dizajnové prvky. Tak by si táto technológia našla mnoho priaznivcov, najmä zo ženskej strany.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Zatiaľ vo fáze prototypu

Autor hovorí až o 28-dňovej výdrži, za čo môže aj už vyššie spomínaná technológia Bluetooth, ktorá je pomerne nenáročná na energiu z batérie. V budúcnosti by sa takéto zariadenie mohlo nabíjať aj pomocou slnka alebo pohybom, čím by manuálne nabíjanie samotného zariadenia takmer stratilo zmysel.

Ako vidíte, tak smart náušnice sú vo fáze prototypu a zatiaľ sa ich predaj neplánuje. Tento študentský projekt nám ale odkrýva, kam by sa technológie mohli v najbližšom čase posunúť.

Už aj veľkí výrobcovia sa púšťajú do segmentu smart prsteňov (v najbližšom čase by ho mal predstaviť aj Samsung), a tak je len otázkou času, kedy sa zamerajú napríklad aj na smart náušníce.

Dávajú vám smart náušnice zmysel?

Prečítajte si aj: Realita autobazárov: Zo stočených kilometrov sa vám zatočí hlava. Niektoré klamali aj o 100-tisíc km

txbtxb
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.