- Delaneuville upresnila, že nelegálny tovar je najčastejšie zaznamenaný pri poštovej preprave.
- Pozrite sa, na ktoré predmety by ste si mali dávať najväčší pozor.
Podľa riaditeľa odboru rastlinnej výroby MPRV Juraja Pénzeša musia mať niektoré rastliny rastlinolekársky preukaz. Pokiaľ ho nemajú, je zakázané doviezť ich na územie Európskej únie.
Pénzeš upozorňuje, že v roku 2019 Európska únia vydala nariadenie, ktoré sa týka zdravia rastlín. Toto nariadenie chráni pred zavlečením nepôvodných druhov škodcov a chorôb rastlín do EÚ.
„Podľa nariadenia nie je povolené doviezť na územie EÚ žiadnu rastlinu alebo rastlinný materiál, pokiaľ nie sú sprevádzané rastlinolekárskym osvedčením,” dodal.
Podľa neho sa zákaz týka rastlín určených na ďalšie spracovanie alebo exotických rastlín, ako sú avokádo, hurmikaki, čerimoja, viničné rastliny okrem plodov a sadivo zemiakov. Pénzeš doplnil, že výnimku tvoria banány, kokosy, ananásy, duriany a ďatle. Upozornil tiež, že opatrnosť je potrebná aj pri nákupe a prevoze rôznych výrobkov z dreva či trstiny, ktoré môžu byť napadnuté škodcami.
Pozor aj na ďalšie suveníry
Mnohí turisti si neuvedomujú, že suveníry v podobe piesku a kameňov z pláží ich môžu stáť poriadne veľa. Napríklad na Sardínii môžu za takýto suvenír zaplatiť až 3 000 eur. V hre je však aj väzenie, pretože podľa tamojších úradov ide o krádež verejného majetku.
Vplyv na životné prostredie je alarmujúci. Občianska skupina Sardegna Rubata e Depredata informovala o tom, že len v roku 2021 turisti z ostrova vyviezli neuveriteľných šesť ton piesku.
„Len malá časť turistov, ktorí navštívia Sardíniu, strávi čas kopaním až 40 kg piesku, ako to urobil jeden francúzsky pár v roku 2019,” uvádza environmentálny vedec Pierluigi Cocco. „Avšak, ak by sme polovicu tohto množstva vynásobili piatimi percentami z jedného milióna turistov ročne, výrazne by to prispelo k zmenšeniu pláží,” dodal.